KOLINDA IH JE PONOVNO UČINILA POPULARNIMA: /

Čuvene 'zenge' kreću u osvajanje svijeta, Borovo zatrpano upitima

Image
Foto: PIXSELL / Borovo

Na ovogodišnjoj obljetnici tragedije Vukovara predsjednica Republike Kolinda Grabar Kitarović hodala je u Koloni sjećanja u čizmama koje su svima privukle pažnju.

26.11.2017.
13:18
PIXSELL / Borovo
VOYO logo

Image
SKANDALOZAN NASLOV NA SRPSKOM PORTALU: /

'Kolinda stigla u Vukovar u ustaškim čizmama'

Image
SKANDALOZAN NASLOV NA SRPSKOM PORTALU: /

'Kolinda stigla u Vukovar u ustaškim čizmama'

Nije se radilo o nekim skupim modnim čizmama nego o žutim 'zengama' iz tvornice Borovo, upravo onakvima u kakvima su se borili mnogi branitelji Vukovara po kojima su i dobile kolokvijalni naziv 'zenge'.

TUŽNA POVORKA U VUKOVARU: Tisuće koračale gradom, predsjednica stigla u braniteljskim čizmama i poslala poruku Srbiji

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naručili ih Amerikanci, ovdje se nisu mogle kupiti

"Ne govorim nikada o odjeći, ali danas sam u spomen na hrvatske branitelje u čuvenim čizmama “zengama” koje su nosili pripadnici Zbora narodne garde. One su proizvedene u Borovu", kazala je predsjednica Republike u Vukovaru.

Proizvodnja tih čizama započela je 1985. godine, a na narudžbu američke tvrtke Royce Shoes. Bila je namijenjena nošenju u tamošnjim pustinjsko-planinskim područjima gdje vladaju ekstremno visoke temperature, dok noću temperatura zraka naglo pada. Te su čizme proizvodile se u pogonu Poly koji je tijekom rata uništen i više ne postoji, piše Večernji list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Godišnje se za potrebe američkog kupca proizvodilo od 200 do 250 tisuća pari čizama. Sve je završavalo na tamošnjem tržištu tako da se ove čizme nisu mogle kupiti u našim maloprodajnim objektima. Riječ je o visoko kvalitetnoj čizmi koju su odlikovali kvalitetni materijali i činjenica da je bila vodonepropusna. Usto je bila i iznimno udobna", kazala je asistentica u uredu uprave Borova Anica Panenić.

Image

"Zbog tih čizama mnogi su doživjeli dodatnu torturu"

Lani je Borovo proizvelo ograničenu seriju od 600 pari takvih čizama, identičnih onima koje su se proizvodile do početka Domovinskog rata. Taj lanjski model imao je suhi žig vukovarskog Vodotornja.

Kvalitetu 'zengi' otkriva način te materijali njene proizvodnje. Za izradu je korišten goveđi nubuk hidrofobirani, imale su dvije međupostave, a potplat je bio brizgan. Šavovi su nakon šivanja (iglom 10 i 43) s unutarnje strane premazivani neoprenskim ljepilom i bili su također nepropusni. Ugrađeni materijali u čizmi omogućavali su da se noga ne pregrijava danju, a ne pothlađuje noću. Zbog svega toga Amerikanci su je prepoznali kao iznimno kvalitetnu.

A kada je počeo rat, u skladištu Borova ostale su neisporučene tisuće pari 'zengi' koje su potom koristili hrvatski branitelji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Te čizme su postale jedan od simbola ratnog Vukovara, a mnogima od tih branitelja upravo su one pomogle da lakše prebrode kišne i hladne dane. Poslije im je činjenica što su imali „zenge“ predstavljala veliki problem nakon zarobljavanja. Zbog tih čizama, po kojima su bili prepoznatljivi, doživjeli su dodatne torture. Svjedoče to i mnogi zatočenici srpskih logora koji su se u svojim kasnijim izjavama prisjetili ispitivanja i batinanja jer su na sebi imali „zenge“. Zbog toga su po logorima imali poseban tretman", kazao je jedan od bivših članova uprave Borova Ivan Hubalek.

"Skinuo sam ih nakon tri dana, a noge su mi bile potpuno suhe"

Među brojnim svjedočanstvima branitelja Vukovara ima i jedno u kojemu izvjesni Ž. Ž. kaže: "Cijelo vrijeme borbe u okruženju, te tri dana i tri noći proboja kroz redove neprijatelja, a tek u Vinkovcima sam shvatio da se ne sjećam kada sam zadnji put skinuo čizme. A noge su mi bile potpuno suhe! To je žuta čizma – čizma nad čizmama."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nekadašnji kreator u tvornici Borovo Ljuben Janičev, koji je preminuo prošle godine, bio je jedna od ključnih osoba koje su omogućile da se 'zenge' uopće proizvode u Borovu. Janičev je nakon zarobljavanja 19. studenoga 1991. u logoru Stajićevo preživio strašne torture, a nazivali su ga i "bugarskim ustašom", kaže danas njegova kći.

"Čizma je došla već gotova, dizajnirana, ali su nastali problemi u proizvodnji. Po pričama ljudi koji se sjećaju, a tako je i tata govorio, nije se mogla prilagoditi proizvodnji. Tata je odradio sve u kreatorskom smislu što se od njega zahtijevalo. Ostvario je sve pa tu čizmu nazivaju njegovom", kaže Larisa Janičev Stojanović.

Veliki interes

Nova uprava Borova planira 'zenge' učiniti brendom poput 'startasica' ili 'Big blue'.

"Pojavio se velik interes za te čizme tako da planiramo ponovno proizvoditi žute čizme. Imamo znanje, tehnologiju, a koliko vidimo - i tržište ih traži. Ovisno o trendovima, možda ćemo ih proizvoditi u još nekim bojama, ali će svakako jedna od njih biti i njihova izvorna žuta", kaže za Dnevnik.hrMarija Rušnov, stručni suradnik u marketingu Borova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

sjene
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo