Koliko smo ugroženi od nuklearke u Krškom?

U slučaju havarije, radijacija iz NE Krško najveća bi prijetnja prije svega bila stanovnicima Zaprešića i Samobora.

15.3.2011.
13:17
VOYO logo

Nakon katastrofe u Japanu u kojoj je pogođena i NE Fukushima, i u Hrvatskoj se počelo postavljati pitanje koliko bi nas u sličnoj situaciji mogla ugroziti Nuklearna elektrana Krško.

No, na našu sreću regija u kojoj živimo nije u tolikoj mjeri trusna koliko je to Japan. Ipak, i u slučaju jačeg potresa NE Krško je spremna. Točnije, građena je prema američkim standardima i kao takvu je ne mogu ugroziti slabiji potresi. Elektrana bi bez velikih posljedica izdržala i jači potres koji uzrokuje akceleraciju od 0,6 G, a u slučaju, pak, snažnog potresa postoji detaljno razrađen plan postupanja. Zbog svega toga NE Krško je među najsigurnijim elektranama u Europi, barem tako tvrde stručnjaci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, potres nije jedino što može ugroziti elektranu, pa bi NE Krško veći problem imala kad bi došlo do ljudske greške ili terorističkog napada.

Zagrebu prijetnja ne stiže samo zrakom nego i Savom

"Ukoliko do katastrofe zaista dođe, najveća noćna mora je da zataji hlađenje jezgre nuklearnog reaktora. Obično postoji više mogućnosti hlađenja reaktora, no ukoliko sve zataje tada dolazi do novog Černobila'', rekao je za Danas.hr akademik Vladimir Paar. Dodaje i kako bi tada opseg ugroženosti i evakuacije stanovništva ovisio o jačini i smjeru vjetra, no zasigurno bi se radilo o radijusu od nekoliko desetaka kilometara. Evakuirani bi tako bili stanovnici u okolici Samobora i Zaprešića, dok je Zagreb udaljen 50 kilometara od Krškog, pa bi evakuacija stanovnika ovisila o razmjerima eventualne katastrofe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Goran Granić iz instituta Hrvoje Požar za Danas.hr je rekao kako je takve situacije vrlo teško predvidjeti, no dodaje da kad je riječ o Zagrebu postoji i dodatni problem. ''Naime, Krško i Zagreb su na istoj rijeci – rijeci Savi.'' Na taj način radioaktivne čestice mogle bi dodatno ugroziti zdravlje stanovnika nizvodno od Krškog.

Što napraviti u slučaju da dođe do zračenja?

Glavni grad Hrvatske u slučaju radijacije ima predviđen plan postupanja, a Ured za upravljanje u hitnim situacijama u suradnji s Državnim zavodom za zaštitu od zračenja izdao je letak s uputama za građane. Letak je prošle godine podijeljen stanovnicima, a njegov primjerak i danas se, uz one vezane uz potres ili poplavu, može naći na internetskim stranicama Grada.

Tamo su napuci po kojima treba postupati u slučaju da dođe do zračenja. Tako se prije svega treba skloniti u zatvoreni prostor i u njemu ostati. Potrebno je isključiti klimu ili ugasiti ventilacijski sustav, zatvoriti prozore i propusne dijelove obložiti vlažnom krpom.

Kako bi građani bili informirani o događanjima i napucima koje trebaju slijediti, moraju pratiti medije, a zbog zaštite zdravlja ne smiju konzumirati vodu i mlijeko porijeklom iz ugroženog područja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jedna od mogućih mjera zaštite je i jodna profilaksa, odnosno zasićenje štitne žlijezde stabilnim jodom kako bi se spriječio unos radioaktivnog joda. To se provodi konzumacijom propisane tablete stabilnog joda. Naravno, plan u slučaju zračenja obuhvaća i evakuaciju za koju upute izdaju nadležne službe.

specijal-201012070191004-Više o temi katastrofa u Japanu

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vezani članci:

arti-201103150009006 arti-201103150031006 arti-201103140012006 arti-201103140308006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
djevojke sunca
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo