Mislav Kolakušić izjavio je u četvrtak, pozivajući se na odluke Mandatno-imunitetnog povjerenstva (MIP) iz 2013. godine, da mu je HDZ ukrao mandat zbog čega će se obratiti Ustavnom sudu, jer mu MIP nije dopustio da zamrzne svoj mandat već su tražili da podnese ostavku.
"Od današnjeg dana vidjet ćemo je li Hrvatska iole pravna država ili se Ustav i zakoni primjenjuju drugačije na članove HDZ-a i SDP-a i članove stranke Pravo i pravda", poručio je Kolakušić na konferenciji za novinare u Saboru.
Problematizirajući odluku MIP-a da saborski mandat, koji je osvojio na travanjskim parlamentarnim izborima dok je još bio zastupnik u Europskom parlamentu, nije mogao zamrznuti nego je u Saboru morao dati ostavku zbog nespojivosti te dvije dužnosti, pozvao se na odluke MIP-a iz 2013. godine kada su Andreju Plenkoviću, Biljani Borzan, Toninu Piculi i Ruži Tomašić dozvolili zamrzavanje mandata.
Oni su 2011. bili izabrani u Hrvatski sabor, a 2013. su osvojili jednogodišnji mandat u Europskom parlamentu. Kolakušić je naglasio da su čak Nikoli Vuljaniću nakon isteka mandata u EU parlamentu odobrili zahtjev za odmrzavanje mandata i vraćanje u Sabor.
"HDZ mi je putem MIP-a ukrao saborski mandat. I ja sam podnio, kao i oni, prijedlog za mirovanje saborskog mandata jer sam bio zastupnik u EU parlamentu, njima je bilo odobreno. Ispada da su Plenković i ekipa nezakonito bili u EU parlamentu jer, prema tumačenju koje meni dao MIP, njima je odmah morao prestati mandat u EU parlamentu, što znači da su nezakonito uzeli milijun i pol eura", kazao je.
Kolakušić je, nakon što mu MIP nije dozvolio zamrzavanje mandata, dao ostavku na mjesto saborskog zastupnika očekujući da će osvojiti još jedan mandat u EU parlamentu. Umjesto njega je u Sabor ušao Dražan Dizdar, no on je danas iz osobnih razloga podnio zahtjev za zamrzavanje mandata, što znači da stranka Pravo i pravda ostaje bez svog predstavnika.
Kolakušić tvrdi da mandat pripada stranci, a ne listi s kojom su išli na izbore, pa ne može zamjena biti netko iz druge stranke s te liste. "Ako se nastavi kršenje zakona, onda se moram obratiti EU parlamentu, Ustavnom sudu, a onda i Europskom sudu", najavio je.
Po neslužbenim tumačenjima u Saboru, odluke MIP-a iz 2013. i ova u slučaju Kolakušića su neusporedive jer se 2013. radilo o prijelaznom razdoblju od ulaska Hrvatske u EU do konstituiranja novog saziva Europskog parlamenta.
MIP bi danas mogao odlučivati o Kolakušićevu slučaju.
POGLEDAJTE VIDEO: Hrvoje Zekanović: 'Kekin misli da može postići moju popularnost'