Politico.eu objavio je veliku analizu rada čak 705 zastupnika u Europskom parlamentu, pri čemu već kao drugog navodi jednog od šačice EU-parlamentaraca iz Hrvatske; s fotografijom, imenom i prezimenom i kratkim pregledom svoje političke osobnosti.
Ovakvoj neslavnoj pažnji samo Mislav Kolakušić zna koliko joj se obradovao. Ili koliko joj se, da tako kažemo, baš i nije obradovao. Politico ga, naime, ističe kao prvaka u kategoriji "najvećeg luzera" u aktualnom sazivu Europskog parlamenta.
Politico navodi da je ovaj "samodeklarirarni nezavisni aktivist" u samo 14,8 posto glasanja bio na onoj strani čiji su prijedlozi, zakoni i ostalo – usvojeni.
"Glasao je na pobjedničkoj strani samo 14,8 posto puta, najmanje od svih članova (parlamenta)", izrijekom navodi Politico.
Ivan Vilibor Sinčić, zastupnik Živog zida, također se nalazi na listi odmah iza Kolakušića. Sinčić, doduše, za Kolakušićem zaostaje čak 4,5 posto, usto još sa svojih pukih 19,3 posto glasanja u EU parlamentu dijeli mjesto s Grkom Kostasom Padakisom…
Analiza obuhvaća niz kategorija i ostalih europarlamentaraca iz Hrvatske skoro da nema više u niti jednoj. Osim jednog. Tomislav Sokol (HDZ) uspio se plasirati na 8. mjesto "TOP najdužih govornika", odnosno, Politico je izračunao da je Sokol u plenarnim minutama pojedinog zastupnika uspio izgovoriti 8. najveći broj riječi, 6774.
A gdje to hrvatskih europarlamentaraca nema?
Za početak nema ih među prva tri u niti jednoj grupaciji koji bi glasali protivno stavu svoje grupacije. Politico ovu kategoriju naziva "buntovnicima" i "disidentima".
S obzirom na uzuse političkog i osobnog integriteta kojem tradicionalno svjedočimo u Saboru RH, ne možemo reći da nas čudi nepojavnost hrvatskih predstavnika u EU parlamentu u ovoj kategoriji.
Ista politička tradicija u neovisnoj Hrvatskoj može poslužiti kako bismo protumačili zašto hrvatskih europarlamentaraca nema niti među 10 onih koji su na amandmanima radili skupa s predstavnicima iz drugih grupacija.
Hrvatskim zastupnicima se mora priznati da nas barem nisu osramotili plasmanom bilo kojega među TOP 10 onih koji su najviše bili odsutni. Tu je uvjerljivi prvak Silvio Berlusconi koji je skoro svakog drugog dana rada ili imao preča posla ili je bio bolestan ili spriječen na neke druge načine.
Zastupnika iz RH, dalje, nema niti među onima koji su pismenim upitima najviše zatrpavali Europsku komisiju, Vijeće EU-a ili druge institucije Unije. Nema ih niti među onima koji su najdulje čekali na odgovore na svoje upite, tako niti među onima koji su podnijeli najviše amandmana, tako niti među onima koji su bili supotpisnici najviše amandmana…
Konačno, hrvatskih zastupnika u Europskom parlamentu nema niti među 10 najažurnijih twitteraša, kao niti među pet zastupnika koji su najviše zaradili izvan parlamenta. Barem koliko se zna na osnovu službenih izvještaja…