Klinički bolnički centar Rijeku dobila je vrijedne uređaje kojima se stavlja uz bok s najsuvremenijim centrima u Europi i svijetu.
"Jedan od značajnijih noviteta je angio – sala sa CBCT-om za potrebe intervencijske radiologije koja pruža najsuvremenije dijagnostičke terapijske metode bez kirurškog reza namijenjene širokom rasponu bolesti, od intervencija kod akutnog moždanog udara, tumora uključujući sve regije tijela. Upravo intervencijska radiologija u Rijeci godinama njeguje međunarodnu suradnju sa centrima izvrsnosti izvan Hrvatske i provodi vrlo posjećene edukacije te će ovo biti dodatni iskorak tom rasadniku znanja", rekao je u ponedjeljak predstojnik Kliničkog zavoda za dijagnostičku i intervencijsku radiologiju prof. dr. sc. Damir Miletić.
Da se unutar sedam dana može obaviti kompletna obrada, od postavljanja sumnje na tumor pluća do CT-a i adekvatne terapije zaslužan je tim pročelnika Zavoda za pulmologiju doc. dr. Igora Barkovića uz novoopremljeni bronhoskopski laboratorij koji ide u korak s Nacionalnim programom za probir i rano otkrivanje raka pluća, poznatim po tome što je to prvi takava program u EU te je Hrvatska postala primjer dobre prakse za ostale zemlje EU.
Naprednu tehnologiju preciznog lociranja žarišta bolesti istaknuo je predstojnik Kliničkog zavoda za nuklearnu medicinu doc. dr. sc. Domagoj Kustić predstavljanjem uređaja gSPECT s CT kamerom.
Upravo zahvaljujući najnovijoj tehnologiji ovaj uređaj kombinira nuklearnu i radiološku metodu te uz slojevito snimanje CT-a s niskom razinom zračenja dobiva se slikovna dijagnostika koja je prednost više u ciljanoj dijagnostici niza bolesti.
Drugim riječima, ovom dijagnostičkom metodom područje koje je zahvatila bolest zasvijetli i takoreći je putokaz liječnicima u daljnjem provođenju posebno usmjerene terapije kod svakog pojedinog pacijenta.
U Rijeci je bio i ministar zdravstva Vili Beroš koji je rekao da se tu radi o realizaciji kapitalnih projekata medicinske opreme u Kliničkom bolničkom centru Rijeka u ukupnom iznosu preko 2.7 milijuna eura osiguranih iz državnog proračuna.
"Ovime omogućujemo pacijentima KBC-a Rijeka najsuvremenije dijagnostičke i terapijske metode koje obuhvaćaju širok raspon bolesti, od onkoloških dijagnoza, kardiovaskularnih bolesti, bolesti štitnjače, metaboličkih bolesti, upalnih bolesti i mnogih drugih", rekao je ministar.
Nastavio je da to za pacijente znači brže postavljanje dijagnoze, brži oporavak i najbolji mogući ishodi liječenja. Za djelatnike novi uređaji znače bolje uvjete rada i provođenje suvremenih metoda u skladu s najnovijim svjetskim trendovima.
"U širem kontekstu, pokazujemo snažnu partnersku suradnju Vlade i KBC-a Rijeka te činimo još jedan reformski iskorak prema moderniziranom i održivom zdravstvenom sustavu s pacijentom u fokusu", istaknuo je Beroš.
Inače, prema KBC-u Rijeka gravitira 600.000 građana te više stotina tisuća posjetitelja u županije, najviše tijekom ljetnih mjeseci.
Svake godine preko Objedinjenog hitnog bolničkog prijema pomoć zatraži 100.000 pacijenata u Rijeci, na Sušaku i na Kantrida. "Dizanjem ljestvice u pružanju medicinskih usluga u Kliničkom zavodu za nuklearnu medicinu, Zavodu za pulmologiju Klinike za internu medicinu te Kliničkom zavodu za dijagnostičku i intervencijsku radiologiju doslovno donosimo najbolje od svjetske medicine u KBC Rijeka što me ispunjava zadovoljstvom zbog naših djelatnika i pacijenata kao i zahvalnošću prema ovoj Vladi i Ministarstvu zdravstva", izjavio je ravnatelj KBC-a Rijeka prof. dr. sc. Alen Ružić.
POGLEDAJTE VIDEO Danas eksklizivno na Rebru gdje su pacijentici drugi put presadili srce: 'Prvo je primila prije 20 godina'