Marici Budimir (80) kad plati sve režije ostane za život pet eura na dan. Ali mirovanje u mirovini za nju nije opcija. Radi da bi preživjela. Ne iz želje nego iz potrebe.
„Usput uz mirovinu nekome odem oprati prozore, nekome očistiti, i neke sitnice napravim da preživim, inače – mirovine su jao", kazala je Marica za Danas.hr.
Kako bi joj izgledao život bez dodatnog prihoda, ne želi ni pomisliti. Četrdeset godina radila je kao kuharica i prima mirovinu od 500 eura. U Europskoj uniji prosjek je 1200.
"Ja sam željna kilograma svinjetine domaće – evo, iskreno i pošteno, jer ja si to ne mogu priuštiti i kupiti. Kupim na placu – krilca, nogice – na saft je ispečem i dobro. Vrlo je teško ljudima, stvarno je ljudima jako teško", kaže Marica.
Mirovina bez mira
Mirovina bez mira stvarnost je većine hrvatskih umirovljenika.
Usporedbe radi, norveški umirovljenici u prosjeku primaju gotovo 1800 eura. Nizozemski 1350. Prosjek u Italiji i Njemačkoj je oko 1000 eura, Španjolskoj 900, Sloveniji 800, a u Hrvatskoj mizernih 480 eura na mjesec.
Najmanje imaju, najmanje ih se pita, a svi ih pred izbore žele na svojoj strani, pa i Blok umirovljenici zajedno. Na prvom prosvjedu u njihovoj organizaciji – slab odaziv.
„Ima 800 tisuća umirovljenika, da su skupa i da glasaju to bi bilo jedno kompaktno tijelo koje bi moglo diktirati što hoće, ali oni su samo sluge", kaže Jakša Tomić iz Zagreba dok njegova sugrađanka Višnja Škerblin ističe: "Da ja nisam sebi stvorila nešto za vrijeme svog mlađeg života, danas bih bila doslovno kruha gladna."
Kako to ova država može dopustiti?
Iz Vlade poručuju da su najviše napravili za umirovljenike i da su mirovine rasle više od 50 posto. Uz šest paketa pomoći, povećana je i obiteljska mirovina, a ukinuto je i plaćanje dodatnog zdravstvenog doprinosa.
POGLEDAJTE VIDEO: Evo što umirovljenici kažu vladajućima: 'Da nam poprave mirovine, da možemo normalno živjeti a ne da budemo željni...'
„Ovo što nam daju svakih šest mjeseci malo da nam začepe usta, to nije ništa", kaže Mirjana Svetina iz Zagreba. Milivoj Blažević se također požalio.
"Ja sam s 40 godina rada i 500 eura mirovine siromah. Kako to ova država može dopustiti? Pogledajmo Njemačku – socijalna pomoć je 800 eura, a ja s 40 godina radnog staža imam 500 eura", kaže umirovljenik Blažević.
Sindikat
Iz Sindikata traže da se hitno podigne udio prosječne mirovine u prosječnoj plaći koji je prema Vladinoj računici u par mjeseci skočio na 47 posto.
"Kad dodamo branitelje, policiju i vojsku te njihove mirovine onda je to po HDZ-u matematika udjela takva da je to 47,7 posto – što nije točno. To je smiješno", ističe Jasna A. Petrović, predsjednica Sindikata umirovljenika Hrvatske.
Prosjek Europe je 60 posto. I zato traže od Vlade da promijeni formulu usklađivanja, pa koliko rastu plaće da toliko rastu i mirovine.