Turiskinja iz Brela nije usamljena, jer ugostitelji i trgovci u par mjeseci turističke špice žele pokriti ostatak godine. Tako pokraj korneta vrijednog 21 kunu, možete pronaći i jogurt od 20 kuna, pivo u kafiću na dubrovačkom Stradunu možete platiti 40 kuna, 2,5 decilitara Coca-Cole u kafiću u splitskoj trajektnoj luci 13 kuna, hamburger na Hvaru 65, a kilogram smokvi u Rovinju 58 kuna, piše 24 sata.
Cijena prirodne vode u kiosku na plaži u Vodicama je nevjerojatnih 12 kuna, dok na kiosku iste tvrtke udaljenom stotinjak metara istih pola litre vode košta 6,99.
"Da, mnogi se bune kad plaćaju, svi traže račun jer ne vjeruju da voda toliko košta", kaže prodavačica Mirjana sa skupljeg kioska.
U restoranu u Božavi na Dugom otoku porcija avara ili kečapa košta 20 kuna, a porcija punjenih paprika - 59 kuna.
"Nismo ih probali, pa ne znamo je li u cijenu uključen pire ili nije", kaže čitatelj lista.
Ovo je slobodno tržište
U Ministarstvu turizma kažu da turisti u Hrvatskoj u prosjeku potroše 58 eura na dan. Na visoke cijene nemaju komentara jer ih ne određuju.
"Nažalost, istina je da trgovci i ugostitelji često zloupotrebljavaju turističku sezonu", kažu u Udruzi potrošač, pozivajući nesretne turiste da kupuju kod konkurencije, jer su i ovakve nerealne cijene itekako dopuštene.
"Ovo je slobodno tržište", podsjećaju.