Premda se ove ljetne sezone često može čuti da je "podbacila" ili da je nastupio manjak gostiju, hotelijeri su dobro poslovali u prvoj polovici godine, barem kako kažu dostupni podaci. Kada je riječ o poslovanju, 2019. godina bi trebala biti dobra, smatra prof. dr. Zdenko Cerović s Fakulteta za menadžment u turizmu u Opatiji. Cerović je jedan od autora studije poslovanja hrvatskog hotelijerstva do početka srpnja ove godine. Studija koju je napravio s dr. Sandrom Janković i dr. Sonjom Hvaliček zove se Benchmarking.
"Specifičnost ove špice sezone je da je asimetrična, pomaknula se za 15 dana vremenski, poslovno i prometno zbog puno razloga, ali to neće bitnije utjecati na poslovanje hotelskih kuća. Pokazuje se trend da hoteli sa 4 i 5 zvjezdica posluju fantastično, a oni koji su lošiji i nije u njih investirano, rade na tržištu koje traži niže cijene, pa su im i financijski rezultati poslovanja bitno lošiji. Jer, ne može se lošom kvalitetom dobiti gosta bolje platežne moći", kazao je profesor za Slobodnu Dalmaciju.
Podaci o popunjenosti, cijenama, prihodima, zaradi...
U svojoj studiji analizirali su poslovanje čak 114 hrvatskih hotela, dakle iz svih obalnih regija i kontinentalnog dijela zemlje što čini ukupno 23.500 soba. To čini više od 40 posto ukupnog kapaciteta hotelskog smještaja u Hrvatskoj te su obrađeni podaci o popunjenosti, prihodima, cijenama i zaradi za 25 hotela u Istri, za 26 kvarnerskih hotela, 46 hotela u četiri županije u Dalmaciji i 17 kontinentalnih hotela. Pokazatelji upravljanja prihodima po regijama kažu da po iskorištenosti hotelskih kapaciteta u samom lipnju, kao i u prvih pola godine, najbolje stoje dalmatinski hoteli.
12.08.2016., Rovinj - Radovi na zavrsetku hotela Amarin. Rijec je o hotelu ciji je velik dio ponude usmjeren na obitelji s djecom. Osim mnostva djecjih igralista i igraonica po dobnim skupinama, novi obiteljski hotel ima i unutarnje bazene te vanjski bazen, potom wellness & spa zonu, cetiri ugostiteljska objekta s posebnim menijem za djecu. Hotel raspolaze s 280 smjestajnih jedinica s pogledom na more i starogradsku jezgru Rovinja kapaciteta za 1000 gostiju. Vrijednost investicije je 300 milijuna kuna. Photo: Dusko Marusic/PIXSELL
Njihova prosječna cijena u lipnju iznosi 139 eura po osobi. To je za 15 eura više od hotela u Istri i skoro 40 eura više od hotelijera na Kvarneru. Kada je riječ o prihodima po noćenju, u Dalmaciji u lipnju bio je 103 eura po noćenju što je 16 eura više od prosječak Hrvatske. Prihod u lipnju bio je nešto manji u Istri jer ondje su hoteli ostvarili prihod od 80 eura po noćenju. Kvarner je ostvario samo 77 eura.
"Takvi rezultati financijskog poslovanja potpuno su logični s obzirom da Dalmacija ima dugu sezonu i dobre cijene u hotelima, a jako puno je ulagano u hotele od Zadra, Šibenika, splitske regije, Makarske rivijere, otoka do Dubrovnika. Dalmacija je napravila iskorak u kvaliteti hotelske ponude u nizu hotelskih kuća, to su pratile dobre cijene i sve duža sezona i prihodi su im dobri. Već od travnja su mjesečni prihodi smještaja po raspoloživoj hotelskoj sobi u Dalmaciji najviši u zemlji zbog najviših prosječnih cijena sobe", pojašnjava Cerović poslovanje hotelijera u Hrvatskoj u 2019.
Ukupan prihod veći u hotelima s više zvjezdica
Profesor Cerović za Slobodnu Dalmaciju kaže da na prihode hotelijera neće utjecati što je dio kapaciteta u hotelima stavljen u "last minute" zbog usporene prodaje pa nižim cijenama. Tvrdi da toga nije bilo toliko puno da bi utjecalo na njihovu zaradu. Priča o ulaganju u kvalitetu usluge i svega ostaloga je već svima dobro poznata, no rezultati ne lažu. Pokazatelji upravljanja prihodima po kategoriji hotela u istraživanju pokazuju da je ukupan prihod po noćenju daleko najveći u hotelima s pet zvjezdica. U lipnju prihod je u hotelima te kategorizacije dosegnuo 154,20 eura po noćenju.
24.06.2015., Split - Preuredjen hotel Park s pet zvjezdica ocekuje skoro otvorenje. Photo: Ivo Cagalj/PIXSELL
Svih šest mjeseci prihod je iznosio 114 eura po noćenju, a primjerice, noćenje u hotelu sa četiri zvjezdice u lipnju bio je 80 eura, za razliku od hotela s tri zvjezdice gdje je bio 49,5 eura. Prosječna cijena sobe ovisila je o kategoriji smještaja pa su se tijekom lipnja hoteli s pet zvjezdica prodavali za 206 eura prosječne cijene, dok je prosječna cijena u hotelima sa četiri zvjezdice iznosila 80 eura. U hotelima s tri zvjezdice prosječna cijena iznosila je 67,4 eura.
Gosti žele znati da nisu ništa platili više nego što su trebali
Iako je veća zarada u hotelima s najviše zvjezdica, to ne znači da bi u Hrvatskoj trebali biti samo takvi hoteli. Hotel s tri zvjezdice može biti pristojno i lijepo mjesto za odmor jer mora biti suvremeno uređen, obnovljen te opremljen pa samim time može postići i višu i bolju cijenu u svojoj kategoriji. Gostima je važno da nisu ništa preplatili jer svatko od njih odsjeda u kategoriji koju može financijski pratiti i u njoj traži najbolju uslugu za tu kategoriju.
13.07.2012., Vir - Nacelnik opcine Vir Kristijan Kapovic svecano je otvorio svjetionik Lanternu preuredjen u hotel s pet zvjezdica. Photo: Dino Stanin/PIXSELL
Financijski rezultati poslovanja pokazuju da bolje ide onim hotelijerima koji uistinu ulažu u hotel, a ne onima koji žive na "staroj slavi" jer danas nitko ne može odmahivati rukom i zanemariti svoj hotel, a očekivati goste.
Cjenik hotela
154 eura ukupan prihod po noćenju u hotelima s pet zvjezdica u lipnju
80 eura ukupan prihod po noćenju u hotelu sa 4 zvjezdice
49,5 eura ukupan prihod po noćenju u hotelima s tri zvjezdice
206 eura prosječna cijena sobe u hotelu s 5 zvjezdica
103 eura cijena sobe u hotelu sa 4 zvjezdice
67,4 eura cijena sobe u hotelu s tri zvjezdice