Kraj Čakovca krajem 70-ih godina prošlog stoljeća INA je tražila naftu i plin, bušili su do 2 i pol kilometra ispod zemlje no nisu ništa pronašli. Pronašli su samo vruću vodu, a sada će ta voda biti izvor električne energije
Jer je švicarsko-njemački konzorcij, inače orijentiran na ulaganja u turizam, prvotno namjeravao ovdje graditi samo toplice, no još 2014. godine razvila se ideja da pokraj toplica nastane elektrana, napravljene su analize, povučeni novci iz EU fondova i uskoro kreće bušenje.
Kako je došlo do te promjene i odluke o gradnji elektrane?
"Pa dogodila se u osnovici zbog financijske krize i onda je jednostavno nastala ta ideja i vidjeli smo da je izvediva, na kraju smo je patentirali", rekao je Bodo Von During, predsjednik Uprave CloZEd Loop Energy AG, iz Švicarske.
Drugim riječima, u jeku krize veliko ulaganje u toplice samo po sebi nije se činilo toliko isplativo, pa je pala odluka da će se investitor osigurati gradnjom elektrane koja će proizvoditi struju koju će potom prodavati u sustav, naravno po povlaštenoj cijeni, koju imaju svi proizvođači iz obnovljivih izvora.
Znači 200 metara metara ispod nas je voda, jako vruća voda, kako ćete vi sad od te vode dobiti električnu energiju?
"Ta geotermalana voda, vruća voda, dolazi putem buština i putem cijevi i onda se stvara unutrašnja para koja ide na turbine kojima se onda stvara energija", rekao je Peter Vesenjak, savjetnik Uprave AAT Geothermae.
I pritom će se proizvoditi brojni plinovi koji inače zagađuju okoliš no u ovom slučaju baš ti plinovi su ono zbog čega je projekt dobio nagrade, jer će se sav ugljikov dioksid otopljen u vodi, vraćati u zemlju, a ne ispuštati u atmosferu.
U konačnici bi elektrana trebala u potpunosti opskrbljivati strujom i toplinskom energijom dobar dio Međimurja.