Vožnja automobilom zimi često nije nešto čemu se ljudi vesele: ceste su skliske, a čim padne snijeg - treba ga ostrugati sa stakala, dok starijim automobilima treba cijela vječnost da se zagriju.
U nekim situacijama pomoći nema, a ozbiljno može biti kada se zimi stakla magle unutar auta. Zbog loše vidljivosti, događaju se i prometne nesreće.
Evo zašto se stakla magle: kada je vani hladno, stakla se češće magle jer se stvara kondenzacija na staklima. Fenix magazin piše da se staklo zamagli jer hladan zrak može imati manje vlage, pa se ona taloži u okolini.
A postoji i još nešto što može odmoći - loše čišćenje stakla. Izbjegavajte prljave krpe, one će ostaviti tragove, a prljava se stakla i brže zamagle. Zato u autu čuvajte krpe od mikrovlakna i redovito ih koristite. I još nešto važno - nemojte stakla brisati kružnim pokretima, nego samo u jednom smjeru.
Ako ste u velikoj žurbi, najbrži način za "otopiti" vlagu je klima uređaj. Uključite klima uređaj koji će sušiti zrak. Usmjerite ventilator na stakla i neka bude na najvećoj brzini.
Evo zašto biste trebali vaditi tepihe
Zanimljivo je da kada se nakon pljuska ili žurbe po snijegu mokri vratimo u auto - i tu postoji caka koja zamagljuje stakla, a to su tepisi. Oni upijaju vodu, a onda satima kondenziraju unutar auta. Tako da, kad god uspijete, vadite tepihe iz auta i pustite da se osuše.
Za one koji žive na zelenim područjima, ako vam lišće redovno pada po autu, može se začepiti odvod za grijanje. Lišće se može zavući i u prtljažnik i začepiti rupe za odvod vode. Tako da kada idući put vidite da vam je auto ukrasilo lišće - maknite ga i "diše" li sve kako treba.
A ako ništa od ovoga baš i ne pomogne, spasiti vas može ovlaživač zraka. On će upiti vlagu iz okoline, a i pomoći će u suzbijanju neugodnih mirisa i nastanku plijesni.
POGLEDAJTE VIDEO: Auto pun pirotehnike i plinskih boca eksplodirao pred Trumpovim hotelom. Je li to teroristički čin?