Bliži se ljeto, a s njim i sezona godišnjih odmora pa su brojne hrvatske obitelji u potrazi za smještajem u kojem namjeravaju provesti ljetovanje. No, tek letimičan pogled na ponudu apartmana i hotela na hrvatskoj obali govori da će građani morati ruku zavući duboko u džep kako bi si priušitili pristojan smještaj za tih nekoliko dana uživanja na Jadranu.
Već smo mjesecima svjedoci brutalnih poskupljenja u svim sektorima, a ništa drugačije nije ni u turizmu. Kako bismo dobili uvid u ponudu i cijene apartmana na obali prošvrljali smo po najpopularnijim platformama za izdavanje apartmana i malo je reći da smo ostali šokirani. I ponudom i cijenama. Doduše, kao referentno razdoblje izabrali smo samu špicu sezone, od 29. srpnja do 5. kolovoza, a pretraživali smo smještaj u kojem može noćiti četveročlana obitelj, dakle, dvoje odraslih i dvoje djece.
Slab izbor, ogromne cijene
Jasno, mnogi će iznijeti argument 'tko im kriv kad u zadnji tren rezerviraju smještaj', no valja imati na umu da su brojni naši sugrađani tek ovih dana uspjeli sa svojim poslodavcima 'fiksirati' datume za godišnje odmore [ili će to tek učiniti narednih dana i tjedana], pa nekog izbora nisu ni imali.
No, kako bilo, vrlo je zanimljivo baciti oko na trenutnu situacija na platformama za izdavanje apartmana. "Ponuda nam je možda loša, ali je zato bezobrazno skupa", zaključili bi neki zlobnici. I teško da bi bili u krivu.
U principu, uz čast rijetkim iznimkama, obitelji s dvoje djece u spomenutom terminu mogu prekrižiti smještaj za manje od 1000 eura. Primjerice, za 70 kvadratnih metara veliki apartman 30-ak kilometara južno od Šibenika morat ćete izdvojiti točno 1028 eura ili 146 po noćenju [1106 kuna za sve vas koji se još ravnate po staroj valuti]. Iako se radi i ogromnoj svoti, neki bi možda i stisnuli zube ili 'speglali' taj trošak na 12 rata da se ne radi o svojevrsnom vremeplovu na hrvatski način. Naime, ulazak u apartman ili samo jedan pogled na fotografije interijera ekspresno vas vraća u osamdesete godine prošlog stoljeća.
Znamo da je život na otoku specifičan pa ne čudi ni da su cijene takve. Zato ćete za jedan pristojan smještaj [pristojan, ne spektakularan] izdvojiti 1332 eura ili 190 eura po noćenju. I ponovno podsjećamo, 190 eura su nekadašnje 1433 kune. Uzdravlje!
Vratimo se malo na kopno, u Split. Ondje ćete za stan u blizini centra grada morati izdvojiti punih 1400 eura, ali s obzirom na to da mu je cijena snižena, sedam noćenja ćete ondje platiti nešto manje od 1290 eura. Ili 184 eura po danu. Uz besplatnu uslugu vremeplova o kojem smo pisali nešto ranije…
150 eura za noć ili alternativa
'Zaputili' smo se onda nešto južnije i naišli na jedan, za današnje kriterije, povoljniji smještaj. U blizini Dubrovnika se, naime, može rezervirati apartman za 795 eura tjedno. Jasno, u ovoj ponudi postoji ipak i jedna caka. Naime, ocjene i recenzije korisnika koji su ondje noćili i nisu baš spektakularne.
Da ne bi bilo zabune, na slične cijene naići ćete i u Istri. Primjerice, za tjedan dana odmora u mjestu pored Opatije morat ćete izdvojiti gotovo 1200 eura. Valja primijetiti da su apartmani na našem najvećem poluotokom nešto bolje opremljeni nego u Dalmaciji, no i dalje je prisutan nesrazmjer između ogromnih cijena i skromne ponude.
U ovom istraživanju na platformama za rezerviranje smještaja, naravno, nismo mogli obuhvatiti cjelokupnu ponudu koja se ondje može naći, no definitivno nam je dobar uvid u kretanje cijena apartmana na Jadranu. A ono kaže da će obitelji s dvoje djece morati izdvojiti najmanje 150 eura za noćenje u pristojnijem smještaju. Ili tražiti alternativu ljetivanju na hrvatskoj obali…