"Sigurno nije jedina i bilo bi zanimljivo otkriti koliki je broj ovakvih slučajeva u Hrvatskoj, slučajeva koji pokazuju na kako perfidan način država pljačka najsiromašniji sloj ljudi", rekao je staričin sin dajući na uvid dokumentaciju koja potvrđuje tu tužnu priču.
S božićnicom stigao i šok
Stvar je u tome da godišnja primanja te umirovljenice, koja osim mirovine nema drugih izvora prihoda, iznose 20.709,97 kuna. Kad se taj iznos podijeli na 12 mjeseci, dobije se iznos od oko 1700 kuna na temelju kojeg ima pravo na tzv. zaštitni dodatak.
No, i s tim dodatkom ukupna svota njezinih prosječnih mjesečnih primanja iznosi 1939,20 kuna i ne prelazi svotu od 1939,39 s kojom ima pravo na besplatno dopunsko zdravstveno osiguranje.
Točnije, za 19 lipa starica iz Gorskog kotara ostala je u okviru primanja prema kojima joj država plaća premije dopunskog zdravstvenog osiguranja. No, nakon što je primila božićnicu od 209 kuna koju je umirovljenicima podijelila vlada Zorana Milanovića, uslijedio je šok.
Zbog 209 kuna morat će dati više od tisuću
Ni ona ni stotine drugih umirovljenika sa sličnim primanjima nisu znali da će država taj 'božićni dar' računati kao dio ukupne svote mirovine. Kada se to dogodilo, tih 209 kuna podijeljeno na 12 mjeseci uvećalo je njezinu prosječnu mirovinu za 17 kuna po mjesecu, tako da sada ima 15-ak kuna višu prosječnu mjesečnu mirovinu od svote potrebne za ostvarivanje prava na besplatno dopunsko zdravstveno osiguranje!
Drugim riječima, zbog tih 209 kuna ta će umirovljenica iz Gorskog kotara mjesečno morati davati stotinjak kuna od svoje mizerne mirovine, odnosno više od tisuću kuna godišnje, kako bi imala pravo na dopunsko zdravstveno osiguranje!
Neumoljiva preciznost zakona
U HZZO-u, naravno, kažu kako pri utvrđivanju prava osiguranih osoba na plaćanje premije iz sredstava državnog proračuna, moraju postupati prema odredbama Zakona o dobrovoljnom zdravstvenom osiguranju kojim je utvrđen prihodovni cenzus.
"Kada HZZO dobije podatke od nadležnih institucija o visini dohotka za prethodnu godinu, u ovom slučaju 2015. godinu, uvijek se dogodi da jedan broj osiguranika izgubi pravo na plaćanje premije iz sredstava državnog proračuna zbog dodatka uz mirovinu", kazali su iz HZZO-a na upit o ovom konkretnom slučaju.
Prema spomenutom zakonu, prihodom se smatraju svi primici koje obitelj ostvari na ime dohotka od nesamostalnog rada, dohotka ili dobiti od samostalne djelatnosti, primitaka od kojih se utvrđuje drugi dohodak, imovine i imovinskih prava, kapitala, osiguranja te svi drugi primici ostvareni prema posebnim propisima.