Kako je suša udarila na rijeke i jezera, RTL-ov meteorolog Dorian Ribarić ističe da će se vodostaj rijeka ipak malo popraviti zbog kiše koja će pasti idućih dana oko Alpa, ali i kod nas.
Ovaj tjedan stiže malo osvježenje
Naime, suše nastaju postupno te se tako i pogoršavaju, sa svakim mjesečnim manjkom kiše, a onda hidrološka može potrajati i mjesecima nakon što je i padne dovoljno, piše RTL.hr. To se zapravo najbolje može vidjeti po količini oborine koja se skupila od početka godine u Zagrebu, trenutno u glavnom gradu nedostaje 40% od prosječne akumulirane oborine, čak 200-injak litara po m2.
Međutim, situacija duž Jadrana je još gora. U Splitu su oborine bile u veljači i travnju, ostalo je gotovo pa zanemarivo pa se ovdje radi o deficitu od čak 65% oborine. Na Jadranu je problem što i ti "slučajni" pljuskovi koji padnu odjednom i u vrlo maloj količini uopće ulazi u tlo te se stvaraju bujične i urbane poplave kakve smo vidjeli maloprije u prilogu, zbog toga se može reći da je to uz more izgubljena voda.
Sušu, što meteorološku, što hidrološku, najbolje pratimo pomoću Standardnog oborinskog indeksa koji pokazuje taj manjak ili višak oborina. Naime, ekstremno sušno je tako unazad pola godine u Istri i na srednjodalmatinskim otocima, dok je drugdje uglavnom vrlo sušno. Upravo ovakva situacija dovela je do redukcija potrošnje vode u Istri.
Bilo kako bilo, ovotjedna kiša će malo pomoći, ali ni dugoročne projekcije nisu nam baš naklonjene, kako nama tako ni središnjoj Europi. Od jesenskih mjeseci nešto veći signal za oborine vidimo tek za studeni.