U najvećoj ispostavi Porezne uprave, onoj zagrebačkoj, do srijede je zaprimljeno oko 65 tisuća poreznih prijava. Ipak, pročelnik Marko Buljan predviđa da će mnogi po običaju čekati zadnji tren i da bi broj pristiglih prijava na kraju mogao biti oko 120 tisuća. U Zagrebu su šalteri Porezne uprave otvoreni do 19 sati, dok u ponoć istječe rok za slanje preporučenom poštom. Buljan otkriva da je u odnosu na protekle godine pao broj podnesenih prijava.
"Iz jednostavnog razloga jer su neke olakšice ukinute. One vezano uz stambenu štednju, zdravstveno, za iznajmljivanje i one koji su u najmu. Ostao je osobni odbitak i onaj vezano uz uzdržavane članove obitelji. Kao olakšica se mogu koristiti i ona darovanja do 2 posto pod uvjetom da je u prethodnoj godini podnesena porezna prijava", objašnjava pročelnik Buljan.
Kazne od 5.000 do pola milijuna kuna
Poreznu prijavu obavezno trebaju predati obrtnici, poljoprivrednici i slobodne profesije, oni koji imaju dohodak iz inozemstva ili koji su plaću ili mirovinu dobivali istodobno od dva ili više poslodavca u Hrvatskoj. Prvi povrati trebali bi i ove godine krenuti drugom polovicom ili krajem travnja.
"Što se tiče povrata, u ovom trenutku nema nikakvih sumnji za sve one koji su preplatili da će tijekom godine dobiti taj povrat. Odnosno da će platiti oni koji su to obvezni. Držim da se ništa po tom pitanju neće mijenjati", poručuje Buljan.
Obveznici koji ipak ne podnesu prijavu, riskiraju prekršajne kazne od 5 tisuća pa do čak pola milijuna kuna. "Nadam se da će takvih 'namjerno' biti mali broj ili da će biti zanemariv. Nadam se da neće biti zaboravljivi", zaključio je pročelnik zagrebačke ispostave Porezne uprave.