Nakon što je ministar gospodarstva Darko Horvat izjavio kako postoji interes za 3. maj i iz Ukrajine, počelo se pričati o mogućim brojnim poduzetnicima koji bi se mogli danas sastati s ministrom, navodi Novi list. Međutim, ime koje se spominjalo u hrvatskoj javnosti potkraj ljeta bilo je ono vlasnika Smart Holding grupe Vadima Novinskyog.
Novinsky je jedan od najbogatijih Ukrajinaca koji je svoje poslovno carstvo razvio zajedno sa svojim poslovnim partnerom, te ima značajnu imovinu u naftnom i plinskom sektoru, bankama, brodogradilištima, poljoprivredi. A njegova tvrtka posjeduje 24 posto udjela u ukrajinskom metalurškom koncernu Metinvest.
Sve bliži stečaju
Ministar je kazao kako u Ministarstvu gospodarstva ni jučer nisu dobili novu inačicu plana restrukturiranja pulskog brodogradilišta. Na komentar kako je Uljanik sve bliži stečaju, Horvat je ponovio kako je on zadnji koji zaziva uopće potrebu da dođe do stečaja.
"Vrijeme curi, ja isto čekam kao i novinari, kao i hrvatska javnost, kao i dionici procesa", izjavio je ministar.
Plan restrukturiranja
S obzirom na to da Uprava Uljanika još nije dostavila Ministarstvu gospodarstva novi plan restrukturiranja Uljanik brodogradilišta što je bilo obećano već idući tjedan, prema pisanju Novog lista, to može znači dvije stvari: uprava nema rješenje ili zavlače. Boris Cerovac iz Jadranskog sindikata u pulskom brodogradilištu smatra kako Uljanikova uprava nastoji ponovno odugovlačiti.
Međutim, kako nema političkih poteza, sindikati su najavili svoje.
"Ne deblokira li se račun 3. maja do 20. listopada, mi sa strojevima i ljudima izlazimo na cestu", najavio je predsjednik Sindikalnog odbora u riječkom brodogradilištu Juraj Šoljić, piše Novi list.
Neozbiljan je?
Sindikati zahtijevaju trenutačnu neopozivu ostavku Uprave Uljanika. Naveli su kako neće dopustiti bilo kakvu prenamjenu prostora koja bi dovodila u pitanje funkcioniranje pulskog brodogradilišta, tijekom i nakon završetka procesa restrukturiranja. Istaknuli su kako ne žele Danka Končara jer za njih on nije stateški partner kakvog Uljanik treba.
"Neozbiljan je", izjavio je šef Jadranskog sindikata Boris Cerovac, piše Novi list. Sindikalisti žele da resorno Ministarstvo konačno preuzme stvar u svoje ruke.
Povjerenik SIKD-a u pulskom brodogradilištu Fabricio Kalčić ogorčen je što nitko ne daje konkretne odgovore
"S nekadašnjih 4500 radnika, mi smo prošli tjedan pali na ispod 4000 zaposlenih u Grupi. Ljudi masovno odlaze, dnevno i po njih desetak, što je strašno. Situacija u koju smo dovedeni je kao da nogama stojite na rubu pukotine koja se svaki dan sve više širi i samo se čeka da svi padnemo unutra", kaže Kalčić, piše Novi list.
Kako Novi list doznaje, samo tijekom rujna je otišlo osamdesetak radnika iz 3. maja, a Šoljić je posebno zabrinut što nema naznaka da itko razgovara s brodovlasnicima, kako s onima koji su već raskinuli ugovore grupi Uljanik, tako i za brodove koji samo što nisu otkazani.