POVJERENSTVO OBJAVILO KONAČNU ODLUKU: /

'Tomislav Karamarko bio je u sukobu interesa!'

Image
Foto: Robert Anic/PIXSELL

Utvrđeno je da je Karamarko u situaciji u kojoj privatni interesi mogu utjecati na njegov rad u Vladi.

15.6.2016.
11:54
Robert Anic/PIXSELL
VOYO logo

Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa odlučilo je danas većinom glasova da je prvi potpredsjednik Vlade i šef HDZ-a Tomislav Karamarko bio u sukobu interesa zbog iznošenja osobnih stavova i prijedloga za povlačenje Hrvatske iz arbitraže s MOL-om, a osobito na sastanku Vijeća za suradnju.

Utvrđeno je i da je Karamarko u situaciji u kojoj privatni interesi mogu utjecati na njegov rad u Vladi te se navodi kako ne smije sudjelovati u donošenju odluka oko arbitraže Ina-MOL.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Zbog osobnih i poslovnih odnosa koji su postojali između dužnosnika i Josipa Petrovića, dužnosnik Tomislav Karamarko je u situaciji u kojoj privatni interesi mogu utjecati na njegovu nepristranost u obnašanju dužnosti prvog potpredsjednika Vlade Republike Hrvatske te time i u situaciji mogućeg sukoba interesa u smislu članka 2., stavka 2., alineje 3. ZSSI-a zbog koje dužnosnik ne može sudjelovati u procesima donošenja odluka vezanih uz arbitražne postupke koji se vode između Republike Hrvatske i MOL-a kao niti u donošenju ostalih odluka koje se odnose na trgovačko društvo INA INDUSTRIJA NAFTE d.d", stoji u odluci Povjerenstva.

Povjerenstvo je utvrđivalo je li Karamarko u sukobu interesa zbog toga što je tvrtka "Drimia", njegove supruge Ane, dvije godine imala ugovor s Petrovićevom tvrtkom "Peritus savjetovanje", u razdoblju nakon dolaska Karamarka na čelo HDZ-a, a prije njegova dolaska u Banske dvore te zbog toga što je u prijateljskim odnosima s Petrovićem koji je zastupnik i savjetnik MOL-a s kojim je hrvatska država u dva postupka arbitraže.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predmet je pred članovima Povjerenstva izložio Davorin Ivanjek, a od odlučivanja se izuzeo Boris Spudić jer je bio Karamarkov savjetnik dok je on bio ministar unutarnjih poslova.

Image
Image

Što se tiče tvrtke "Soboli", prijedlog Povjerenstva je da se ne pokreće postupak u tom slučaju jer nisu utvrđene nikakve nove činjenice u odnosu na odluku Povjerenstva iz 2014. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa


TIJEK DONOŠENJA ODLUKE

"Istraženi su poslovni odnosi svih tvrtki Ane Karamarko s Josipom Petrovićem", rekao je Ivanjek.

Ivanjek je rekao da je primljeno pismo s podacima, da podnostitelj ističe kako ima saznanja da je 5. svibnja održan sastanak između petorke Mosta i Domoljubne koalicije, među ostalim Petrova i Karamarka, te je Karamarko na tom sastanku tražio odustajanje od arbitražnog postupka s MOL-om. "Tvrtka 'Drimia' dostavila nam je dokumentaciju na temelju koje je zasnovana poslovna suradnja i svu drugu kojom se ona potvrđuje", rekao je Ivanjek.

Zatražili su očitovanja sudionika spornog sastanka između Domoljubne koalicije i Mosta, na kojemu je osim odustajanja od arbitraže zatraženo i da se Domoljubnoj koaliciji prepusti pozicija ravnatelja policije i PNUSKOK-a. Ministar Horvat posebno je upitan o arbitraži za Inu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povlačenje iz arbitraže je bio moj osobni stav

U očitovanju Tomislav Karamarko naveo je da se nije raspravljalo o politici, već formalnoj raspravi o suglasnosti za produljenje ugovora za odvjetničke usluge timu koji zastupa interese RH u arbitraži. Karamarko je odgovorio Povjerenstvu: "Javno sam se kao član Vlade na sjednici 28. travnja odredio za nastavak arbitraže s MOL-om." Karamarko je rekao da njegova supruga nije poslovala ni s Inom niti s MOL-om. "Nisam inzistirao na imenima ravnatelja policije i PNUSKOK-a, nikada nisam razmišljao o jednostranom izlasku Hrvatske iz arbitraže", stoji u obrazloženju Karamarka. Napisao je da nije bio u sukobu interesa niti je počinio povredu načela djelovanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od Karamarka je zatraženo dodatno očitovanje. Povjerenstvo je pitalo Karamarka i za objavu na Facebooku u kojoj se zalaže za povlačenje i Ine i MOL-a iz arbitraže. Karamarko također tvrdi da je povlačenje iz arbitraže i Ine i MOL-a spominjao kao svoj osobni stav.

"Od trenutka kad je formirana Vlada do danas nisam imao nijedan sastanak s Petrovićem u prostorima Vlade RH", napisao je u svom očitovanju Karamarko. Nije bilo niti sjednice HDZ-a na kojoj se raspravljalo o Ini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vlada je imala na dnevnom redu pitanja o Ini, piše u obrazloženju koje je Povjerenstvu poslao premijer Tihomir Orešković. Ondje se navodi da Karamarko nije rekao prirodu odnosa tvrtke njegove supruge i tvrtke Josipa Petrovića.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Očitovanje Ane Karamarko

Drimia u očitovanju navodi da se obvezala na čuvanje podataka svojih klijenata te da bi otkrivanje Povjerenstvu mogla biti povreda poslovne tajne. Ana Karamarko u svom očitovanju tvrdi da je s Petrovićem surađivala još u EPH. Profesionalnost tog odnosa bila je podloga za kasniju suradnju njihovih privatnih tvrtki, dodaje se u očitovanju. "Drimia" je surađivala s Petrovićem od 1. veljače 2012. do 31. prosinca 2015. Nisu se bavili konzultantskim poslovima za "Peritus" nego samo medijskom analizom. "Drimia" je dobivala mjesečne naknade i kvartalni bonus od "Peritusa". U očitovanju stoji da je 7,8 posto prihoda "Drimia" dolazilo od "Peritus savjetovanja".

Josip Petrović: Nisam lobist MOL-a

Josip Petrović je u očitovanju naglasio da se "Peritus" ne bavi lobističkim poslovima. Petrović nije odgovorio Povjerenstvu koliki postotak njegovih prihoda otpada na prihode MOL-a. Povjerenstvu je poslao i dopis MOL-a u kojem tvrdi da nije surađivao s "Drimijom".

Ministar Darko Horvat u očitovanju navodi da je o arbitraži iznosio osobni stav i stav odbora za energetiku HDZ-a prema kojemu se, ako između tvrtki vladaju normalni odnosi, ti odnosi trebaju rješavati unutar uprave, nadzornog odbora i skupštine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Karamarko: Najbolje da se Hrvatska dogovori s Mađarskom

I Božo Petrov je potvrdio u svom očitovanju da je bio na sastanku. Tijekom njegove nazočnosti nije se otvorila tema Ine i MOL-a."Bio sam 5. svibnja samo 10 minuta na sastanku Vijeća za suradnju i u to vrijeme nisu spominjani ni Ina ni MOL ni policija", naveo je Petrov u svom očitovanju dodajući da je morao ići na sastanak s predstavnicima MMF-a. Petrov je kasnije saznao da je Karamarko na sastanku 5. svibnja spominjao prekid arbitraže, što mu je i kasnije privatno ponovio, navedeno je u dodatnom očitovanju. Sudionici su mu prenijeli svoje dojmove. Kako je naveo u očitovanju, prenijeli su mu da je Karamarko ipak iznio mišljenje da bi bilo najbolje da se Hrvatska dogovori s Mađarskom jer bi ishod arbitraže mogao biti nepovoljan za Hrvatsku. Identičan stav Karamarko je iznio i u privatnim razgovorima, ali nisam ih doživljavao kao ultimatum, naveo je Petrov.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ivanjek je naveo da je Tomislav Karamarko 18. travnja 2016. na upit novinara o vezama s Petrovićem potvrdio da se dugo poznaju i da su u prijateljskom odnosu. Čelnik HDZ-a je kasnije rekao da će se izuzimati iz odlučivanja o Ini. Ivanjek je napomenuo i da je Petrović svjedok u arbitraži Hrvatske i MOL-a.

Karamarkova tvrtka Soboli

Karamarko je bio suvlasnik u tvrtki "Soboli" do listopada 2006. godine. "Soboli" je poslovao s društvom Ina od 2003. do 2014. godine. "Soboli" je ostvario prihode u vrijeme dok je Karamarko imao udjele u tvrtki od 5,5 milijuna kuna, a kao supotpisnik ugovora pojavljuje se Josip Petrović koji je bio član uprave Ine do 2011. godine.

Između RH i MOL-a u tijeku su dva arbitražna postupka: pred međunarodnim sudom u Washingtonu, koji je pokrenuo MOL, i drugi u Ženevi. "Karamarko je sudjelovao u najmanje jednoj raspravi o arbitraži na Vijeću za suradnju, a trebao se suzdržati i od komentara na Facebooku", rekao je Ivanjek u svom obrazloženju. Ivanjek je rekao da je dužnosnik trebao deklarirati i poslovni odnos supruge s Josipom Petrovićem, tim više što je poslovna suradnja prekinuta kada se vidjelo da bi Karamarko mogao postati dužnosnik Vlade.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mogući sukob interesa

"Josip Petrović je interesno povezan i s Karamarkom i MOL-om, i bio je svjedok u arbitraži, što bi moglo utjecati na bitna pitanja o Ini", rekao je u svom obrazloženju Ivanjek.

"Karamarko je u situaciji mogućeg sukoba interesa, ali još nije imao priliku sudjelovati u donošenju strateških odluka o Ini", rekao je Ivanjek.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednica Povjerenstva Dalija Orešković uočila je odnos uzajamnog povjerenja Ane Karamarko i Josipa Petrovića. Orešković je upozorila da je Petrović sklopio ugovor s MOL-om samo tri dana nakon što je uz sumnju na mito prodan udio u Ini.

Povjerenstvo bi predmet trebalo obrazlagati oko sat vremena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

DRAMATIČNI POTEZ TOMISLAVA KARAMARKA: Partnerima i vrhu stranke najavio da će podnijeti ostavku u Vladi!

Tomislav Karamarko je jučer rekao kako očekuje da će Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa na sutrašnjoj sjednici donijeti odluku da nije bio u sukobu interesa u aferi Konzultantica, “jer bi sve drugo bilo nakaradno”. “Nisam u sukobu interesa. Ako odluka bude takva, potražit ću drugi način da dobijem pravdu”, istaknuo je Karamarko.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema najavama iz vrha HDZ-a, Karamarko bi danas trebao dati ostavku na mjesto prvog potpredsjednika Vlade i to nakon odluke Povjerenstva.

Afera Konzultantica

Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa pokrenulo je 18. svibnja postupak u slučaju Tomislava Karamarka zbog mogućeg sukoba interesa, nakon što su objavljeni podaci o poslovnom odnosu između Karamarkove supruge i njegova prijatelja Josipa Petrovića, inače savjetnika mađarske naftne kompanije MOL.

U ugovoru stoji da je Petrović za usluge savjetovanja i medijskih analiza u razdoblju nakon dolaska Karamarka na čelo HDZ-a, a prije njegova dolaska na vlast, tvrtki "Drimia" isplatio najmanje 60 tisuća eura, odnosno nešto manje od pola milijuna kuna.

Više o aferi Konzultantica čitajte OVDJE.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
FNC 20 PROPUŠTENE
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo