Bivša premijerka Jadranka Kosor čestitajući Dan pobjede i domovinske zahvalnosti, na Twitteru je doživjela salve uvreda. Među ostrašćenima je bio i bivši srpski vaterpolski reprezentativac Danilo Ikodinović, koji joj je napisao da je “moralna nakaza i teško go**o”.
“Moja uobičajena čestitka otkako sam na Twitteru… Na današnji dan imam potrebu čestitati Dan pobjede, po mom mišljenju najveći praznik. I jedna uobičajena, lijepa i mirna čestitka koja nikoga nije trebala izazvati, izazvala je salvu uvreda, nevjerojatne reakcije i od nekih jako poznatih osoba iz Republike Srbije s odvratnim uvredama. Na to su se nadovezali mnogi koji ponovno falsificiraju povijest, hrvatsku povijest”, rekla je Jadranka Kosor za N1 te objasnila što pod time misli.
“Kao da su mnogi zaboravili da je rat počeo ’91., kao da su zaboravili da je upravo oko Knina započeo rat, da je na tom području krenulo, da se ’91. dogodio Vukovar… Jedan dio svog okupiranog teritorija Hrvatska je oslobodila vojnom akcijom, a jedan dio smo onda rješavali mirnom reintegracijom. Cijeli svijet je rekao da smo na to imali pravo. Svaki narod, svaka međunarodno priznata država ima pravo osloboditi svoj okupirani teritorij. Taj dio povijesti bi trebalo ponavljati i o tome treba govoriti, upravo na današnji dan”, smatra Kosor.
Raščišćavanje u vladajućoj koaliciji
Komentirala je i česte kritike, poglavito iz Srbije, kako je Oluja bila etničko čišćenje. Istaknula je da i neki u Hrvatskoj tako misle.
“Nažalost, i u Hrvatskoj neki u Oluji vide etničko čišćenje kojeg nije bilo, što je na kraju rekao i Međunarodni sud u Haagu. O tome da je Oluja bila etničko čišćenje misle i neki ljudi, stranke koji su danas u vladajućoj poziciji. Tu mislim na stranku koju u Vladi predstavlja Boris Milošević i, dakako, na čelnika, gospodina Pupovca. Oni i dalje misle da je to bilo etničko čišćenje. U tom kontekstu treba neke stvari raščistiti i u vladajućoj koaliciji. Vidimo da ove godine potpredsjednik Vlade Boris Milošević nije došao u Knin. Ta politika gesta, simbola, to nije dobra popudbina za budućnost. Ona se mora graditi na iskrenim odnosima. U svakoj vladajućoj koaliciji mora biti jasno je li Oluja bila pravedna vojna akcija na koju je Hrvatska imala pravo, a ja mislim da jest”, rekla je Kosor.
Sloboda govora o zločinima
Prozvani Boris Milošević u srijedu je izjavio da ne osporava da je Hrvatska imala pravo osloboditi svoj teritorij, već da Srbi žele slobodu govora o zločinima, koji su se dogodili tijekom i nakon Oluje.
“Ali onda nikako i ni u jednoj situaciji i kontekstu ne može izjaviti da je operacija bila etničko čišćenje. Što se dogodilo poslije, to je nešto što jest bio pokušaj da se obezvrijedi akcija i svi koji su sudjelovali u tome nanijeli su štetu upravo sjajnim braniteljima i osloboditeljima koji su tu akciju izveli besprijekorno”, zaključila je Kosor.