IZ LIKE U SVEMIR: /

Svemirska luka Udbina nadomak dobivanja koncesije

Image
Foto: PIXSELL, Dino Stanin
3.9.2015.
10:19
PIXSELL, Dino Stanin
VOYO logo

Kako doznaje Poslovni dnevnik, nakon što je Ministarstvo obrane formalno dalo zeleno svjetlo da se vojni aerodrom na Udbini prenamijeni u svemirsku luku, do kraja rujna u Liku bi trebao doći tim tvrtke S3 i obaviti mjerenja nužna za podnošenje zahtjeva za dobivanje koncesije. Slobodan Danko Bosanac (na slici), voditelj S3 Hrvatska i znanstveni savjetnik Instituta Ruđer Bošković, kaže da je plan bio da se to napravi već u srpnju.

Projekt vrijedan 70 milijuna eura

"Zbog vrućina je odlučeno da se mjerenja, koja je prethodno odobrio MORH, pomaknu na rujan i sad je plan da tim od 15 ljudi obavi taj posao na terenu da bismo mogli imati točne specifikacije i zatražiti koncesiju nad aerodromom u Udbini", kaže Bosanac.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dobije li koncesiju, S3 planira u Hrvatskoj izgraditi identičnu svemirsku luku kakvu već gradi u Švicarskoj. Vrijednost ulaganja procjenjuje se na 70 milijuna eura.

Lansiranje malih satelita

U ožujku je tvrtka S3 Hrvatska objavila da već ima 237 prednarudžbi za male satelite i njihovo lansiranje u svemir iz Udbine. Švicarski holding navodno cilja na tržište malih satelita, a svoje bi usluge mogli ponuditi po četiri do pet puta povioljnijoj cijeni od sljedećeg najpovoljnijeg konkurenta i čak deset puta povoljnije od NASA-e.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osim toga, S3 planira, do otvaranja svemirske luke u Udbini pokrenuti ZeroG letove iz Hrvatske, a od 2018. žele krenuti s lansiranjem satelita iz Udbine, potom i s interkontinentalnim letovima.

Stoga je S3 već ugovorio partnerstva s francuskim proizvođačem aviona Dassault Aviation, zatim Airbus grupom, vodećim ruskim proizvođačem raketnih motora Kuznetsov OJSC, Europskom svemirskom agencijom te belgijskim Institutom Von Karman.

Image
Foto: PIXSELL, Boris Ščitar

Kao Pleso, ali usmjeren u svemir

U Udbini se planira i sastavljanje satelita, ali i raketnih motora za let u svemir. Ipak, prema riječima Bosanca, ključni dio projekta je gradnja razvojnog centra za visoku tehnologiju i znanstvena istraživanja usmjerena na svemir.

"Ova je luka sama po sebi vrlo atraktivna, ali u suštini to je kao da imate još jedan Pleso, samo što je ovaj usmjeren na svemir. Ključ je u tome da oplemenimo taj projekt znanstvenim i istraživačkim kapacitetima koji bi privukli kapital za daljnji razvoj i istraživanja", kazao je Bosanac za Poslovni dnevnik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
HRVATI U VRHU SVEMIRSKE INDUSTRIJE: /

U Zagrebu razvili softver 20 puta brži od NASA-inog

Image
HRVATI U VRHU SVEMIRSKE INDUSTRIJE: /

U Zagrebu razvili softver 20 puta brži od NASA-inog

Poslovni dnevnik / Danas.hr

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
nedelja
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo
Još iz rubrike