Svaka osoba koja je bar jednom darovala krv je heroj, a heroina Iva Gavez jedna je od rekorderki. Krv daruje od svoje 18. godine i dosad je nakupila 242 darivanja.
Iz Hrvatskog zavoda za transfuzijsku medicinu (HZTM) kažu da je svaka donacija važna jer se i jednom donacijom može spasiti čak tri života. Darivanje krvi postalo je tradicija u Ivinoj obitelji, a sve je počelo s tatom Krešimirom.
'To je neopisiv osjećaj'
"Moj tata Krešimir je počeo darivati krv 1974. godine, potaknut velikom željezničkom nesrećom u Zagrebu. Moj brat Želimir i ja odrastali smo gledajući tatu kako daruje krv, u tvornici u kojoj je radio. Bilo je potpuno prirodno početi darivati krv čim smo i mi napunili 18 godina", ispričala nam je Iva Gavez.
Straha nije bilo ni kod prvog darivanja, a sada je to postalo navika. "Nije bilo straha, već samo uzbuđenje, znajući zašto to radim. Ni sada nema straha, a darivanje krvi postalo je navika, dio života. Neopisiv osjećaj je pomoći nekome na taj način, nekome koga nikad nećete upoznati, a bliži ste mu nego itko drugi", govori Iva.
"Treba biti svjestan da samo čovjek može spasiti čovjeka. Nisu heroji oni koji su dali krv 10, 50, 100 puta. Heroji su svi oni koji su darovali krv bar jednom. A kad bi svi ljudi na svijetu…", naglasila je.
Znate li kako možete darivati krv?
Ako i vi želite biti heroj ili heroina, krv možete darovati u Zagrebu u Petrovoj 3 te na drugim lokacijama diljem Hrvatske. U petak 14. lipnja je Svjetski dan darivatelja krvi pa će studenti medicine i HZTM organizirati akciju darivanja u Studentskom domu "Stjepan Radić" u Zagrebu.
Krv može darovati svaka osoba koja je dobrog općeg zdravstvenog stanja, u dobi od 18 do 65 godina. Ako krv darujete prvi put, to ne možete učiniti nakon 60. godine.
Krv se može darovati i nakon tetoviranja ili piercinga, a više o takvim specifičnim situacijama pisali smo OVDJE.
POGLEDAJTE VIDEO: Dobrovoljno darivanje plazme uz novčanu kompenzaciju stiže u Hrvatsku?: 'Ne bi to uveo, tko ima namjeru dat će'