Dizajn budućih hrvatskih kovanica eura izazvao je puno prašine u javnosti nakon što je otkriveno da se kuna, koja bi trebala krasiti kovanicu od 1 euro, gotovo se u potpunosti poklapa s fotografijom te životinje u divljini koju je snimio škotski fotograf Iain H. Leach.
Natječaj za odabir dizajna provodio se kroz tri kruga i u njemu su sudjelovale dvije Komisije HNB-a. Jedna od 16 članica Komisije, koja je odabrala devet najboljih prijedloga, bila je i predstavnica Hrvatskog dizajnerskog društva (HDD-a) Ira Payer.
Payer je na Facebooku objasnila kako se razvijala cijela stvar s odabirom kovanica.
Nije moglo drugačije?
“Cijeli proces je točno tako bio oblikovan i profesionalan rezultat bi bio incident”, napisala je Payer.
Istaknula je da Hrvatsko dizajnersko društvo (HDD) u tom slučaju traži rad koji zadovoljava standarde.
“Propisan je sadržaj, prezentacija ima 20-ak stranica, jasan je koncept i sustav, jasno je što su reference, što je interpretacija, i uglavnom je jasan cijeli proces kako se do rješenja došlo. Ukratko, žiri ima pred sobom cjeloviti projekt. U žiriju su i dizajneri i naručitelji, o svakom radu se diskutira, svatko govori o onom segmentu o kojem zna najviše”, napisala je Payer.
“Budući da se traži ozbiljan natječajni rad, na natječaj stigne otprilike 10-40 radova. To znači da je jedan razumni broj autora uložio vrijeme, znanje i resurse u taj rad, a žiri će se ozbiljno posvetiti svima i odabrat će ono što je po njihovom mišljenju najbolje".
Svatko je mogao poslati sliku
Dodala je kako Komisija za novac HNB-a nije htjela implementirati pozitivne natječajne prakse HDD-a.
"Htjeli su da se na natječaj jave svi koji to požele i pošalju po jedan A4 list papira s bilo kako nacrtanom kovanicom i par riječi objašnjenja ako je potrebno. Takvih – svakojakih – radova stiglo je više od 1300. U tom moru svega i svačega bilo ih je vrlo malo u kojima se prepoznala profesionalna ruka, odnosno – dizajn”, ispričala je.
Payer je naglasila kako u natječaju za kovanice eura nije bilo službenog žirija nego da je zadatak da svih 1300 plus prijedloga pregleda i ocijeni, kako bi se mogla napraviti rang lista od 9 radova po motivu, dobila prva Komisija HNB-a, punog imena – Komisija za odabir prijedloga likovnog rješenja nacionalne strane Republike Hrvatske na optjecajnome kovanom novcu eura Hrvatske narodne banke.
Ta Komisija bila je sastavljena od 16 članova iz raznih institucija, uključujući i nju kao predstavnicu HDD-a.
O nagradama saznali iz medija
Odabranih 9 prijedloga po motivu prva Komisija je dostavila “glavnoj” Komisiji HNB-a.
“Komisija za novac je potom odlučila o nagradama, o kojima smo saznali iz medija”, navodi Payer, pa je potom prozvala organizatora natječaja – HNB.
“Organizator nije prihvatio sugestije o promjeni propozicija, nije prihvatio ni moju pomoć niti HDD-a koji im je i dodatno pisao”, napisala je.
“Također nisu uvažili moj apel da se organizira barem jedna sjednica na kojem će se svi radovi staviti na stol i prodiskutirati uži izbor, jer se ne može dozvoliti da Komisija za novac odlučuje o nagradama na taj – sasvim pogrešan – način, i da bira među radovima, za koje je iz aviona jasno da ne barataju osnovnim pravilima struke. Nije uvaženo”, nastavila je Payer.
“Evo to je razlog zašto imamo ovakve rezultate", zaključila je.
HNB-ova komisija provjerava idejno rješenje
Komisija za novac Hrvatske narodne banke (HNB) provjerava idejno rješenje hrvatske eurokovanice od jednog eura, rekli su Hini iz u nedjelju iz HNB-a. "Nastavno na medijske napise, Komisija za novac hitno je pristupila provjeri idejnog rješenja hrvatske strane eurokovanice s motivom kune. Po završenoj provjeri, Komisija će o svojoj odluci informirati javnost", kažu u HNB-u.
Javnosti u petak predstavljeni najuspješniji dizajni nacionalne strane za kovanice eura i centa. Kako je tada rečeno, na kovanici od jednog eura nalazit će se motiv kune, uz motiv će biti riječ Hrvatska i godina uvođenja eura 2023., a autor najboljeg dizajna te kovanice je magistar primijenjene umjetnosti Stjepan Pranjković.
Pranjkoviću je za to pripala nagrada od 70 tisuća kuna, ali ubrzo nakon toga mediji su javili da je fotografija na toj kovanici gotovo ista kao i ona škotskog fotografa Iana H. Leacha zbog čega se postavlja pitanje kršenja intelektualnog vlasništva nad fotografijom. Stvar se dodatno zakomplicirala kada se u medijima pojavila Pranjkovićeva prepiska na Facebooku u kojoj je zatražio pomoć oko obrade fotografija kune.
Vujčić je zadovoljan odabranim rješenjima
Guverner Vujčić u petak je kazao kako je vrlo zadovoljan odabranim rješenjima za hrvatske eurokovanice te kako je time okončan jedan od dijelova procesa uvođenja eura, koji je trajao godinu dana.
Najavio je kako slijedi izrada alata za proizvodnju kovanica, zatim probni (testni) otkov milijun primjeraka svake od kovanica što se misli napraviti do ljeta. Nakon toga, pod pretpostavkom da Vijeće Europske unije u srpnju donese odluku o ulasku Hrvatske u eurozonu, krenulo bi se s masovnom proizvodnjom, rekao je guverner, uz napomenu kako slijedi pet mjeseci logističke pripreme za zamjenu gotovine.
Testni otkovi, dodao je, na koncu će isto ići u konverziju, na kraju godine, odnosno početkom 2023. će ići u cirkulaciju. Iz HNB-a su podsjetili kako su u izboru motiva koji će se naći na kovanicama eura i centa sudjelovali i građani koji su u web anketi ocjenjivali motive te iznosili svoje prijedloge. Nakon što su odabrani motivi, 2. kolovoza 2021. započeo je otvoreni natječaj za izbor dizajna nacionalne strane RH na optjecajnom kovanom novcu eura i centa koji je proveden u tri kruga.
Na natječaj je zaprimljeno 1.299 prijedloga dizajna, a u u proces odabira uključeno je 1.179 prijedloga dizajna s motivima "hrvatskih eurokovanica", od čega se 314 prijedloga dizajna odnosilo na motiv "geografska karta", 295 prijedloga dizajna za motiv "kuna", 308 prijedloga dizajna za motiv "Nikola Tesla" te 262 prijedloga dizajna za motiv "glagoljica".
U prvom krugu natječaja Komisija za odabir prijedloga likovnog rješenja nacionalne strane Republike Hrvatske odabrala je devet najuspješnijih prijedloga dizajna po motivu te ih je kao prijedloge dostavila Komisiji za novac HNB-a.
U drugom krugu natječaja Komisija za novac HNB-a odabrala je tri najuspješnija prijedloga dizajna naličja eurokovanica za svaki zadani motiv iz natječaja, poredana po rangu. Odluku o odabiru najuspješnijih prijedloga dizajna Komisija za novac donijela je 3. prosinca 2021.godine.
Na prijedlog Komisije za novac, odluku o konačnom odabiru najuspješnijeg dizajna donio je Savjet HNB-a.