INSPEKCIJSKE KONTROLE URODILE PLODOM: /

Smanjena količina uvezenog mesa i jaja, domaći proizvođači posluju bolje

Image

Pojačane kontrole prehrambenih proizvoda koje u posljednje vrijeme provodi Ministarstvo poljoprivrede urodile su plodom. Uvoz mesa, mesnih prerađevina i jaja u velikoj je mjeri smanjen.

4.2.2017.
8:12
VOYO logo

To su mjeseci u kojima su poljoprivredne inspekcije pojačano kontrolirale proizvode u trgovinama. Ranije se, u prvih deset mjeseci 2016. godine, uvozilo 109.996 tona stranog mesa, većinom svinjetine, prema podacima strukovne udruge Croatiastočar. U tom je razdoblju u Hrvatsku uvezeno i oko 20 tisuća tona mesa peradi, oko osam tisuća tona jaja i 200 tisuća tona mlijeka i mliječnih proizvoda.

Image
MINISTARSTVO KREĆE U OBRAČUN S LAŽNIM MLIJEKOM: /

Kontrolirat će se kakvoća mlijeka i provjeravati je li krivotvoreno

Image
MINISTARSTVO KREĆE U OBRAČUN S LAŽNIM MLIJEKOM: /

Kontrolirat će se kakvoća mlijeka i provjeravati je li krivotvoreno

Jeftini viškovi iz zemalja iz kojih uvozimo

Podsjetimo, prošle je godine u velikom broju uzoraka mesa, jaja i mliječnih proizvoda pronađena salmonela. Brigu pojačava činjenica da zemlje iz kojih često uvozimo na naše tržište šalju svoje viškove, a uvoz se često nije kontrolirao. Samim time, takvi su viškovi jeftiniji od domaćih proizvoda koji je svježijii hranjiviji, a znamo mu i podrijetlo i proces proizvodnje, rekao je direktor gospodarskog interesnog udruženja Croatiastočar, Branko Bobetić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Akcija kontrole Ministarstva poljoprivrede potiče proizvođače, uvoznike i trgovce da kriterije dodatno pooštre. Smanjenjem uvoza smanjio bi se tako i broj proizvoda po smiješno niskim cijenama, kao što je, primjerice, kilogram odojka za 19.90 kuna.

Vlasnik tvrtke Purex koja prodaje perad uzgojenu bez aditiva i GMO-a, Milivoj Dragošević, kaže da takve cijene ne mogu isplatiti ni trošak proizvodnje. Kaže da misli da se lani ipak pazilo na to pa se isto meso prodavalo po realnijoj cijeni od 30-ak kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Manje uvoznih jaja, domaća bi mogla poskupjeti

Čini se da smanjenim uvozom profitiraju domaći proizvođači, pa tako Dragošević kaže da je krajem 2016. prodao više piletine nego uobičajeno, a to objašjava upravo strahom od uvoznog mesa. On kaže da je potrebno strano meso testirati na toksine i aditive, a ne samo na bakterije jer su od njih za ljudsko zdravlje još opasniji hormoni.

I domaći proizvođači jaja osjetili su na svojoj koži da je uvoz smanjen. Marijan Podrug iz Dicma kaže da je počeo dobivati sve više narudžbi, kako od onih kojima je i ranije prodavao jaja, tako i od novih. Također kaže da je primijetio da je u trgovinama ipak nešto manje uvezenih jaja, a potrošači su postali osvješteniji pa sada čitaju deklaracije i gledaju odakle dolaze proizvodi koje kupuju.

Oko Uskrsa bi kao posljedica toga jaja ipak mogla nešto poskupjeti, no Podrug kaže da bi to trebalo biti manje od deset posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo