IMATE LOŠ DAN? POGLEDAJTE OVU SNIMKU S BRAČA: /

Ako ih i vi sretnete, držite se sljedećih pravila

Image

Osim običnog i dobrog dupina, u Jadranskom moru ponekad se može vidjeti i iz Sredozemnog mora zalutali kit kao i pliskavica

30.7.2019.
9:22
VOYO logo

Svi koji vide dupine u moru mahom se razvesele i ostanu fascinirani, a na Jadranu nije rijetkost susresti ove inteligentne morske sisavce. Oni koji su doživjeli igru skupine dupina mogu se osjećati privilegirano, a jedna snimka takve igre stiže iz uvale Zli Dol kod Bola na otoku Braču, piše Morski.hr. Kod nas u Jadranskom moru žive dvije vrste dupina, i to dobri (Tursiops truncatus) i obični dupin (Delphinus delphis).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Obični ili pravi dupin nekada je živio u cijelom Jadranu, a danas ih se rijetko može sresti u južnom Jadranu. Gotovo ih nema na sjeveru pa je zato bila fanscinantna vijest iz srpnja 2018. kada su istraživači tijekom obilaska Parka prirode Telašćica na Dugom otoku zabilježili skupinu od više od 50 običnih dupina, regionalno izumrlu vrstu. No, dobrog dupina može se naći u cijelom Jadranu. Riječ je o vrsti dupina kojoj pripadaju najpoznatiji dupini iz filmova poput Flippera iz "Dana dupina". To je ona vrsta koja izvodi razne trikove te joj se pripisuje čast spašavanja brodolomaca iz mora te iznimna druželjubivost.

Osim ova dva dupina, u Jadranskom moru ponekad se može vidjeti i iz Sredozemnog mora zalutali kit kao i pliskavica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
PREDIVNA SNIMKA IZ NEUMA: /

Razigrani dupin doplivao do kupača i sve ih redom izljubio

Image
PREDIVNA SNIMKA IZ NEUMA: /

Razigrani dupin doplivao do kupača i sve ih redom izljubio

Pravila ponašanja tijekom susreta s dupinom ili kitom

O ponašanju ljudi tijekom susreta s dupinom govori Hrvatska agencija za okoliš i prirodu i to vrlo detaljno:

  • Ne usmjeravati plovilo direktno prema uočenim životinjama
  • Ako im se želi približiti, potrebno je to učiniti polako, brzinom manjom od 5 čv (9 km/h), slijedeći paralelno smjer njihova kretanja te je potrebno izbjegavati nagle promjene smjera ili brzine.
  • Ne proizvoditi iznenadne zvukove motorom. Osigurati da je u krugu od 100 m od životinje samo jedno plovilo, a u krugu od 200 m ne više od tri plovila.
  • Ne ostajati u njihovoj blizini dulje od 30 minuta.
  • Ako se kod životinja primijete znakovi uznemirenosti ili se primijete majke s mladuncima, potrebno je odmah (promjenom smjera, bez ubrzavanja) napustiti područje susreta.
  • Područje susreta potrebno je napustiti usmjeravajući plovilo suprotno od pravca kretanja životinja, postupno ubrzavajući tek kad je plovilo udaljeno više od 200 m od dupina.
  • Zbog sigurnosti pojedinaca i sigurnosti dupina ili kita ne plivati i ne roniti s njima, ne hraniti ih niti ih pokušavati dodirivati.
  • Ne bacati smeće u more i ne ostavljati isto na obali i plažama; dupini mogu slučajno progutati plastične vrećice što može uzrokovati njihovo ugibanje.
  • Svako namjerno uznemiravanje dupina ili kita potrebno je prijaviti Sektoru inspekcijskog nadzora zaštite prirode pri Upravi za inspekcijske poslove Ministarstva zaštite okoliša i energetike i nadležnoj policiji.
  • Pronalazak ozlijeđene, bolesne ili uginule životinje potrebno je dojaviti na broj 112 ili HAOP-u putem adrese e-pošte: vrste@haop.hr

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo