Najveća svjetska naftna kompanija zainteresirana je za akviziciju INA-e, a Rosnjeftova potencijalna kupovina bila je jedna od glavnih tema razgovora ruske i hrvatske delegacije u Moskvi.
Jučer je Uprava Ine prezentirala rezultate poslovanja. Vidljivo je da za Sisačku rafineriju i dalje nema budućnosti. Na pitanje može li Rosnjeft spasiti sisačku rafineriju, Štern je komentirao:
'Mora se trezveno i stručno gledati na to. Da sam ja u MOL-u i ja bih rekao da za Sisačku rafineriju nema mjesta. Daljnja ulaganja MOL-a su usmjerena u druge rafinerije u regiji, pa se sisačka javlja kao trošak, a ne kao ona koja donosi dobit.
Za Rosnjeft je to jedna mala rafinerija koja je spojena na cjevovod do Rusije, a kad bude gotova Družba Adria i do Rijeke, to je onda jedna druga priča, onda bi i sisačka i riječka rafinerija mogle živjeti', rekao je Štern za N1.
Smatra kako je to realno, s obzirom da je to izrekao čelni čovjek kompanije. No, navodi, cijela je kupovina moguća samo ako MOL Rosnjeftu poželi prodati dionice.
'O tome neće odlučivati Aldott već uprava MOL-a, jer tu je riječ o nacionalnim interesima. Ako oni donesu odluku da će Rosnjeftu prodati dionice, i da je HR Vlada proda dio od 44 posto Rosnjeftu, kako bi Rusi došli do toga da imaju jaku upravljačku poziciju u INA-i, i ako sve dobro ispadne, mislim da bi stvari mogle biti dobre', smatra Štern.
Ne vjeruje da je Hrvatska u stanju nacionaolizirati kompaniju.
'Ta je ideja prošle godine već bila revolucionarna, li u kontekstu onog što se događa s Agrokorom, logično je da se prema njom ne nastupi. Ne vidim način da RH dođe do toliko novca niti da bi INA, s obzirom da se u svijetu sve jako brzo mijenja, mogla opstati i biti ono što je nekad bila. Bojim se da ne', smatra Štern.