Naime, već su više puta tijekom ovog proljeća šetači svjedočili pojavi brojnih meduza duž istarske obale, primjerice na pulskom kupalištu Valkane ili kod Kanjona, piše Glas Istre.
"Ono što su ljudi najvjerojatnije vidjeli bila je Aurelia aurita, meduza s četiri kruga na klobuku, u narodu znana kao uhati klobuk, koja i nije toliko opasna. Doduše, viđena je već krajem siječnja, iako je uobičajeno da dolazi kasnije, ali nitko je ne primjećuje dok ne počne sezona kupanja. Od dubrovačkih stručnjaka dobio sam informaciju da su one već vrlo velike, što znači da bi trebale uskoro uginuti, odnosno vjerojatno će ubrzo nestati. Iako nisu opasne, nije dobro igrati se njima jer ipak imaju otrova", objasnio je znanstveni savjetnik Instituta Danilo Degobbis.
No, kaže, puno veći problem je što već mjesecima uočavaju i vrlo opasnu meduzu Chrysaoru hysoscellu, u narodu poznatu kao kompas meduzu.
"To je inače naša domaća meduza, ali se ranije viđala, recimo, jednom u pet godina, a sada se kontinuirano pojavljuje već nekoliko mjeseci posvuda duž istarske obale, i to u plićacima, ali, na sreću, zasad samo u jedan ili najviše dva primjerka", dodao je Degobbis, upozorivši da njen ubod 'gadno peče'.
"Bilo bi poželjno na plaži imati prvu pomoć, odnosno čisti amonijak ili druge pripravke koji se mogu kupiti u ljekarnama. Osobe koje su posebno osjetljive ili one koje su alergične na ubod ose trebale bi sa sobom imati injekcije protiv otrova ove meduze, jer bi on za njih mogao biti smrtonosan. Ne treba posebno naglašavati da je smrtonosan i u slučaju da se meduza proguta, što se dogodilo jednom roniocu unatrag nekoliko godina", napomenuo je Degobbis za Glas Istre.
Vezani članci:
arti-201008230612006 arti-201008270041006