UMRLE ČETIRI OSOBE /

HZJZ se oglasio o opasnoj zarazi: 'U Hrvatskoj dosad nije zabilježena tolika eskalacija'

Image
Foto: Hrvoje Jelavić/PIXSELL/ilustracija

'Do sada imamo 15 slučajeva invazivnog streptokoka, među kojima je i dvoje djece predškolske dobi. Umrle su četiri zaražene osobe u dobi od 35 do 65 godina', rekla je zamjenica ravnatelja HZJZ-a Ivana Pavić Šimetin

1.2.2023.
15:26
Hrvoje Jelavić/PIXSELL/ilustracija
VOYO logo

Hrvatsku je ove zime pogodila bakterijska streptokokna infekcija u obliku angine ili šarlaha, koja je poprimila razine epidemije, a od invazivnog oblika bolesti oboljelo je 15 osoba od kojih su četiri umrle, doznaje se u srijedu u Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo (HZJZ). 

"Do sada imamo 15 slučajeva invazivnog streptokoka, među kojima je i dvoje djece predškolske dobi. Umrle su četiri zaražene osobe u dobi od 35 do 65 godina", rekla je Hini zamjenica ravnatelja HZJZ-a Ivana Pavić Šimetin.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ističe da u Hrvatskoj do sada nije zabilježena tolika eskalacija invazivne streptokokne infekcije. Situacija je slična diljem Europe, a prvi alarm krenuo je prije dva mjeseca iz Velike Britanije, gdje imaju i smrtne ishode oboljele djece.

Image
EPIDEMIJA BUKTI /

Opsadno stanje u bolnicama, Hrvatskom hara opasna bakterija: 'Imamo eksploziju zaraze! Umrle su nam četiri osobe...'

Image
EPIDEMIJA BUKTI /

Opsadno stanje u bolnicama, Hrvatskom hara opasna bakterija: 'Imamo eksploziju zaraze! Umrle su nam četiri osobe...'

uspješno se liječi penicilinskim antibioticima

"Za razliku od prethodnih godina, imamo pojavu invazivnog streptokoka. To znači da se bakterija ne zadržava u grlu ili na koži već može zahvatiti moždane ovojnice i izazvati meningitis ili pak ući u krvotok uzrokujući sepsu", upozorava zamjenica ravnatelja HZJZ-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od prosinca traje epidemijsko širenje streptokoka. Oko 4500 osoba je zatražilo od rujna liječničku pomoć zbog angine i oko 1500 zbog šarlaha. Simptomi su gubitak apetita i opća slabost, otežano hodanje, promjena boje kože, bol kod gutanja i upala ždrijela, uz visoku temperaturu. Streptokokna bolest uspješno se liječi penicilinskim antibioticima, kojih ima u ljekarnama.

Nije uočena rezistencija cirkulirajućih streptokoka na tu vrstu antibiotika, važno je samo na vrijeme početi terapiju i uzimati ju do kraja. U suprotnom, moguće su komplikacije poput reumatske groznice. Što se tiče gripe, i dalje se bilježi porast broja zaraženih, među kojima je do sada zabilježeno pet smrtnih slučajeva.

Još ima 300.000 doza cjepiva protiv gripe

Po posljednjim podacima HZJZ-a, registrirano je 15.326 oboljelih od grupe, a samo u posljednjem tjednu 4123 novooboljele osobe.

"Još uvijek imamo porast oboljelih. Očekujemo da će taj broj i dalje rasti još tjedan - dva, nakon toga slijedi stagnacija i pad broja oboljelih", rekla je Pavić Šimetin.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ponovno je pozvala ljude da se cijepe protiv gripe, te poručila da cjepiva ima dovoljno, nabavljeno je 600.000 doza, a do sada utrošeno oko 300.000. Cijepiti se može kod obiteljskog liječnika, na punktovima Zavoda za javno zdravstvo i u epidemiološkim ambulantama. Vezano uz covid, u siječnju je od te bolesti umrla 281 osoba, u prosjeku oko sedam dnevno, što pokazuje "stabilnu situaciju koja ide na bolje". Pavić Šimetin podsjeća na vrijeme dominacije delta varijante, kada je dnevno umiralo i po 70 ljudi.

"U Hrvatskoj je od pojave omikrona puno bolja klinička slika, puno brže se virus širi i puno osoba ni ne zna da je zaraženo. No, situacija u bolnicama je stabilna, nešto je manje od 400 hospitaliziranih. Imamo lagani pad broja preminulih na dnevnoj razini, iako je to i dalje puno", kaže Pavić Šimetin.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jako slab interes za cijepljenje protiv covida

Usporedbe radi, od gripe je u cijeloj sezoni umrlo pet oboljelih, a od covida u protekla 24 sata - šestero. Interes za cijepljenje protiv covida i dalje je jako slab, a jučer je utrošeno samo 65 doza cjepiva.

Od studenog vlada iznimno mali interes za cijepljenje, a sada se koristi cjepivo koje štiti od BA.4/BA.5 omikron varijante, koja uključuje i zaštitu od izvornog wuhanskog soja koronavirusa.  Neiskorištena cjepiva, kojima uskoro istječe rok trajanja, doniraju se u druge zemlje, većinom afričke, kaže Pavić Šimetin.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
sjene
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo