Hrvatska udruga poslodavaca (HUP) objavila je priopćenje u kojem žele javnosti ukazati da je prema njihovim podacima i dalje nedostupno više od 630 pomagala s liste Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (HZZO).
Tvrde da su unatoč tome što su započeli pregovore s HZZO-om i dalje pomagala nedostupna.
"Prema dostupnim informacijama proizvođači i distributeri su poslali više od 1500 zahtjeva za povećanje cijena medicinskih proizvoda i pomagala što im je omogućeno izmjenom Pravilnika o mjerilima za stavljanje medicinskih proizvoda na osnovnu i dodatnu listu", stoji u priopćenju.
HUP upozorava na sporu proceduru obrade tih zahtjeva te da je zbog toga upitna mogućnost opskrbe medicinskim i ortopedskim pomagalima za više od 200 tisuća pacijenata.
"Trenutačno su najpogođenije osobe kojima trebaju proteze i invalidska kolica, pacijenti s problemom inkontinencije, ali i mnogobrojni pacijenti koji imaju potrebu za drugim medicinskim proizvodima", dodaju.
Podsjećaju i da je HZZO bećao izvanredne sastanke na kojima bi se raspravljalo o pristiglim zahtjevima.
Dosad su jedini pomaci napravljeni u skupini stoma pomagala i pomagala za probavni sustav te peritonejsku dijalizu za koje je Upravno vijeće HZZO-a prihvatilo podizanje cijena.
Iz HUP-Koordinacije za medicinske proizvode upozoravaju da je situacija s medicinskim pomagalima na listi HZZO-a već duže vrijeme neodrživa, a posljednje smanjenje cijene od strane HZZO-a u prosincu prošle godine rezultiralo je poremećajem na tržištu.
Zbog preniskih cijena te ignoriranja inflacijskog rasta troškova pomagala, čija je nabavna cijena samo prošle godine porasla i preko 40 posto, došlo je do nedostupnosti čitavog niza proizvoda s liste HZZO-a.
Predlažu i tri zahtjeva koja bi im trebali ispuniti:
- Hitno povećanje cijena HZZO-a za sve skupine,
- Izmjene Pravilnika o mjerilima za određivanje cijena pomagala te uklanjanje mehanizma automatskog spuštanja cijene za svaku novu prijavu proizvoda,
- Promjenu standarda pomagala i uvrštenje novih vrsta pomagala za kategorije koje su znatno ispod prosjeka Europske unije.