DELTA SOJ SLAMA RAČUNICU KOLEKTIVNOG IMUNITETA /

Hrvatski znanstvenik upozorava: 'Potrebno je cijepiti 85 posto, ako ne i 90 posto ljudi'

Image
Foto: Shutterstock

'Ako uzmemo u obzir da će 20 posto necijepljene populacije po procjenama trebati bolničko liječenje, mi bismo mogli imati vrlo značajan četvrti val sa značajnim socioekonomskim posljedicama'

6.7.2021.
21:04
Shutterstock
VOYO logo

Hrvatski zavod za javno zdravstvo pohvalio se kako je cijepljeno 45 posto odrasle populacije, što je, priznaju, manje od cilja, a profesor Robert Likić s Medicinskog fakulteta u Zagrebu ističe kako je i taj cilj treba revidirati, jer je razina procijepljenosti kako bi se postigao kolektivni imunitet drastično narasla.

Image
DALEKO OD CILJA /

U Hrvatskoj cijepljeno 37,3 posto stanovništva, a pogled na županije otkriva da podaci dosta variraju

Image
DALEKO OD CILJA /

U Hrvatskoj cijepljeno 37,3 posto stanovništva, a pogled na županije otkriva da podaci dosta variraju

"Prve procjene oko postotka procijepljenosti da bi se postigao kolektivni imunitet zasnivali su se o podacima zaraznosti prvog soja koronavirusa, nastalog u Wuhanu u Kini. U međuvremenu pojavilo se nekoliko varijanti toga virusa, od kojih je u Europi inicijalno dominirala britanska varijanta, koja je bila zaraznija, a sada dominira ili počinje dominirati delta varijanta. Pojavila se prvo u Indiji i za nju je karakteristično da je ona još oko 60 posto zaraznija u odnosu na britansku varijantu, koju smo mi imali dominantnu inicijalno u Velikoj Britaniji pa u ostalim zemljama Europske unije i kod nas. Zaključno je indijska varijanta u odnosu na britansku oko 200 posto zaraznija. Ova razina od 67-70 posto procijepljenosti bila je potrebna za originalnu varijantu, zaraznije varijante trebaju veću procijepljenost”, rekao je Likić za N1

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Delta soj uskoro dominantan i u Hrvatskoj

Jasni podaci ne postoje, no Likić procjenjuje kako je potrebno procijepiti 85 posto ljudi, ako ne i više.

"Ja bih rekao barem preko 85 posto, ako ne i 90 posto. Zato što je virus zarazniji u odnosu na prvi soj i jednako tako veći postotak zaraženih ljudi treba bolničko liječenje. Kod originalnoga virusa taj postotak se kretao oko 10 posto, kod indijske varijante je oko 20 posto. Ako budemo imali lošiju procijepljenost, ona je sad oko 50 posto, to znači da će se delta varijanta, koja će uskoro postati dominantna i u Hrvatskoj, uglavnom širiti među necijepljenom populacijom. Ako uzmemo u obzir da će 20 posto necijepljene populacije po procjenama trebati bolničko liječenje, mi bismo mogli imati vrlo značajan četvrti val sa značajnim socioekonomskim posljedicama koje idu uz to. Trebali bismo ići s edukacijama da se potakne ljude da se što više cijepe”, rekao je Likić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Klinička slika nije ništa blaža

On se ne slaže s tvrdnjama da je klinička slika zaraženih delta varijantom koronavirusa blaža.

“Ona je blaža ako je zaražena osoba cijepljena barem jednom, idealno s dvije doze cjepiva. Uistinu možemo računati da će za 20 posto neprocijepljene populacije biti potrebno bolničko liječenje i s tog aspekta trebalo bi raditi na tome da se određeni postotak populacije cijepi”, rekao je Likić, ponovivši da inicijalni cilj od 67 do 70 posto cijepljene populacije za postizanje kolektivnog imuniteta treba biti povećan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
trump
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo