Nije novost da su domaći studenti inovativni i da za to u Europi i svijetu nižu nagrade za nagradom. Tako je student Šime Grbić s Fakulteta strojarstva i brodogradnje u Zagrebu pomeo konkurenciju na 10. jubilarnom Euroinventu koji se održao u Rumunjskoj. Ondje je predstavljeno više od 600 inovacija iz 35 država iz cijelog svijeta. Izniman uspjeh zadranin Šime ne bi postigao da nije njegovog izuma - vozila pogonjenog pneumatskim "mišićima", piše poslovni.hr. Za svoj projekt student je osvojio čak šest medalja.
Šime je ove godine upisao FSB-ov diplomski studij "Mehatronika i robotika", a okosnica njegova završnog rada na preddiplomskom studiju bila je tema projektiranja i upravljanja vozilom pogonjenim stlačenim tlakom. Kako piše poslovni.hr, Šimin mentor, prof.dr. Željko Šitum prepoznao je potencijal projekta i potaknuo Šimu da ga prijavi na Euroinvent, što je polučilo značajan i dosad nezabilježen uspjeh. Na ovakvom radu, ističe inovator, mogu se dobro primijeniti znanja stečena za vrijeme studiranja, a Šimi se posebno zanimljivom činila tema razvoja robotike i autonomnih vozila.
HRVATSKA TVRTKA KOJA SVOJIM ROBOTIMA ŽELI POKORITI EUROPU: 'Zašto Hrvatska ne bi dominirala? Ništa nas u tome ne priječi'
Novost u svijetu robotike
"Kako dolazim iz radišne obitelji, oduvijek sam tati pomagao u garaži popravljajući razne strojeve pa sam tako i došao u doticaj s praktičnom izradom i naučio puno jer tijekom srednje škole u gimnaziji nije bilo prilike za praktične radove", priča Šime na početku, dok u fakultetskom Laboratoriju za strojarsku automatiku s profesorom demonstrira rad svoga nagrađenog vozila. Ovo je bio njegov prvi nastup na međunarodnoj izložbi pa samim time i prvo priznanje.
"Najviše su mi pomogli moj mentor, tvrtka Festo koja je donirala komponente za izradu, Udruga mehatroničara FSB-a te moji roditelji i djevojka koji su mi bili velika moralna, a ponekad i financijska podrška", ističe Šime za poslovni.hr.
S Euroinventa se dakle vratio s pregršt odličja, a veličanstveni niz čine zlatna medalja Euroinventa, posebno odličje WIIPA (Svjetska organizacija udruga inovatora), posebne nagrade izaslanstava iz Portugala, Maroka i Indonezije, odnosno zlatna medalja Sveučilišta iz rumunjske Šučave. Šimino vozilo pogonjeno mišićima je ustvari tip autonomnog vozila, odnosno, malog robota koji za svoje pokretanje koristi stlačeni zrak. Student objašnjava da se zrak kontrolirano ventilima pušta u pneumatske mišiće, koji svojom kontrakcijom zakreću koljenasto vratilo vozila i tako pokreću vozilo. Skretanje je riješeno uz pomoć linearnoga pneumatskog koračnog motora, koji je nova vrsta pneumatskog aktuatora koji nam je predložio profesor sa sveučilišta u Twentu u Nizozemskoj. On je omogućio pravilnu geometriju skretanja i različito zakretanje unutarnjeg i vanjskog kotača vozila. Cijelim sustavom se upravlja preko Arduino mikrokontrolera, a u Arduino C jeziku je pisan i program. Vozilo je ekološki prihvatljivo, baš zato je riječ o pogonu na stlačeni zrak.
"Primjena može biti kao dio nekog hibridnog vozila ili kao mobilni robot za inspekciju u eksplozivnim atmosferama gdje iskrenje može dovesti do zapaljenja ili eksplozije", kaže student.
Mobilni pneumatski roboti su relativna novost u svijetu robotike, međutim tema je, smatra on, nedovoljno raširena i istražena pa zato ima i puno prostora za daljnji razvoj i napredak. Šime planira nadograditi seonzore u vozilo. Napominje da je automobilska industrija trenutno na svojoj prekretnici. Kaže da su poslovi u automobilskoj industriji jako traženi te smatra da će potražnja samo rasti. Njegovo je vozilo pri kraju s izradom, a daljnja se nadogradnja prvenstveno, kaže, može očekivati na području softvera gdje bi htio dodati još neke funkcije poput daljinskog upravljanja, a ne samo autonomnog