Povjesničar i redovni kolumnist Net.hr-aHrvoje Klasić gostovao je u emisiji Novi dan N1 televizije gdje je govorio o aktualnoj pandemiji koronavirusa i naglasio da je jako teško uspoređivati je s drugim zdravstvenim nepogodama u prošlosti.
"Svijet danas nije isti, ali zanimljivo je kad pogledamo mjere, od 16. i 17. stoljeća do danas, najvažniji aspekt borbe je karantena, jer za viruse nema lijeka. Ta iskustva traju stoljećima, bolesne izdvojiti od zdravih je i onda i sad bilo najbolje rješenje", izjavio je Klasić.
'Još do prije koji tjedan su neki političari ismijavali COVID 19'
Zatim je Klasić naglasio kako je kuga trajala desetljećima, dok je španjolska gripa u gotovo dvije godine zarazila skoro pola milijarde ljudi. Koronavirus je krenuo iz Kine, države u kojoj više nema novooboljelih, a ta se zemlja u ovoj situaciji ponijela drugačije nego prilikom pojave SARS-a 2002. godine.
"Danas je iznimno važna ta povezanost struke i znanosti koje su se ujedinile s istim ciljem, ako se sjetite još do prije koji tjedan su neki političari pa čak i liječnici ismijavali COVID 19, to nije dobra poruka", smatra Klasić i progovorio o utjecaju takve zdravstvene situacije na politiku:
"Bili smo svjedocima da je otišlo u totalitarne režime i diktature, poput Njemačke ili Italije nakon prvog svjetskog rata, ili kako je kriza u SAD-u dovela do roosveltovog New deala, što znači da može biti bolje. Dobar primjer je i Europa nakon 1945., evo i Zagreb, kada je oslobođen 1945., bio je zapušten, a entuzijazam ljudi i vodstva digli su ga na noge, da je u par godina počeo postajati moderan industrijski grad".
Praćenje mobitela u Hrvatskoj
U srijedu se na sjednici Sabora u hitnom postupku našao prijedlog dopuna Zakona o elektroničkim komunikacijama. Ove je izmjene Vlada prihvatila prošlog tjedna, a prema njima će se u borbi protiv koronavirusa ozakoniti široko praćenje mobitela građana. Tako bi se za osobu koja je u samoizolaciji, a ima mobitel pored sebe, znalo gdje se nalazi i poštuje li tu mjeru.
Zakoni u Mađarskoj, Poljskoj, Rusiji, Srbiji i Slovačkoj idu čak prema narušivanju ljudskih prava, a Klasić smatra da kod nas situacija nije tako dramatična, ali ipak poziva na oprez.
"I u Hrvatskoj moramo biti zabrinuti zbog zakona, ali ne bih nikako uspoređivao naše političare s ovima iz regije. Ipak, trebamo voditi računa", zaključio je.
Situaciju s koronavirusom u Hrvatskoj i svijetu iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.