Povećanje kreditnog rejtinga Hrvatske na povijesno najvišu razinu koju će vjerojatno napraviti agencija Moody's, inflaciju, recesiju i zaradu od turističke sezone analizirao je danas za RTL financijski analitičar Hrvoje Japunčić.
"Efektivno povećanje kreditne ocjene znači da analitičari i šira financijska javnost ocjenjuje da se ukupni kreditni rizici smanjuju i posljedično trebali bi biti niži troškovi zaduženja mogućih aranžmana bilo od strane Republike Hrvatske", objasnio je Japunčić.
Istaknuo je da je povećanje rejtinga s jedne strane posljedica ulaska u Eurozonu, ali i, s druge strane, što posljednjih nekoliko godina imamo bolje trendove u sektoru javnih financija. Kada se daje ocjena kreditnog rejtinga, navodi Japunčić, gleda se širi spektar svih ekonomskih odluka.
Strah od pada aktivnosti
Dok investicijski rejting zaziva investicije, podizanje kamatnih stopa središnjih banaka radi suprotan efekt. Upitan postoji li strah od pada gospodarske aktivnosti, Japunčić je odgovorio da moramo uzeti u obzir okolnost da su kamatne stope bile na vrlo niskim razinama, tako da su se investicijski projekti mogli evaluirati s povišenim kamatnim stopama i tu bi se u toj cijeloj matematici dalo prostora i za investicije i za konkretne stope potrošnje općenito.
Japunčić smatra da građani već sada biraju koje proizvode će kupiti ili ih zamjenjuju s nekim drugim proizvodima te smatra da će se u sedmom i osmom mjesecu distribucijski kanali hrane uspjeti riješiti koji će imati pozitivna utjecaj na snižavanje inflacije. "Dok će energenti pogotovo za Europu ostati upitni. Ove godine ne očekujem recesijske trendove u Hrvatskoj, a i vjerujem da ćemo na zimu nećemo imati više recesijskih trendova nego će doći do usporavanja ekonomije", dodaje Japunčić.
Složio se s mišljenjem voditelja da smo u 2022. godini sigurni od recesije, a što će biti 2023., "tko zna...".