Nakon što su razvili pametni električni bicikl koji trenutno testira policija u Dubaiju, uspješni hrvatski startup MVT-solutions krenuo je u pothvat razvoja svoje IoT (Internet of Things) platforme, piše Jutarnji.
Radi se o startupu koji je razvio kompletnu IoT platformu koja krajnjim klijentima omogućava jednostavno korištenje IoT tehnologije u postojećim ili sustavima koje tek razvijaju te im pritom pruža jednostavnu konfiguraciju putem web aplikacije, bez potrebe za znanjem o obradi i analizi podataka.
"Shvatili smo da smo u dvije godine koliko smo razvijali tehnologiju za naš električni bicikl, zapravo razvili tehnologiju koja omogućava i nama i drugima da od početne ideje do izlaska na tržište možemo doći u ekstremno kratkom vremenskom razdoblju", priča Ivan Golubić, jedan od osnivača MVT-Solutionsa.
Spomenuta platforma omogućava svakoj tvrtki da od nule razvije svoj IoT proizvod. Neovisno o tome kojoj industriji on pripada, razvijate li sustav za upravljanje pametnim kućama, medicinska ili recimo poljoprivredna rješenja, njihova platforma omogućuje kompanijama da preskoče velik dio tehnološki zahtjevnog i kompliciranog posla.
"Ono što mi nudimo, a drugi nemaju je kompletnost sustava. Mi nudimo i hardware i software i cloud, a konkurencija uglavnom nudi samo cloud. Danas, recimo, postoji velik broj kompanija koje zapravo od vas traže da vaši inženjeri razviju svoj hardware te da imate stručnjake koji će zatim razviti sustav integracije, a oni vam daju samo cloud, tako da vaši inženjeri gube mjesece u integraciji vašeg proizvoda na nečiji cloud. S druge strane, ima tvrtki koje su krenule raditi sve same od nule, ali onda na to gube jako puno vremena. Mi u našoj platformi nudimo sve to objedinjeno", pojašnjava Golubić.
Cijela je ova priča započela kada je pred dvije godine Luka Beban, danas drugi suosnivač MVT-Solutionsa, u medijima vidio reportaže o Golubiću i prototipu njegova pametnog električnog bicikla te mu se javio preko mreže LinkedIn.
"Pet godina tražio sam nekog mladog genijalca, mladog inovatora s kojim ću moć razvijati ovakve stvari. Ja sam inače diplomirani pravnik, odvjetnik sam godinama, ali volim ovakve stvari. Volim struju oduvijek, kao mali sam uvijek nešto sastavljao, život me kasnije odveo u nekom drugom smjeru, ali ovo me vuklo. Htio sam razvijati takve neke proizvode, ali kako mi fali programersko znanje, treba mi netko poput Ivana tko to ima. I eto, našli smo se, kliknuli i super se nadopunjavamo", priča Beban o početku velike i uspješne suradnje.
U Prag, na europsko finale PowerUp natjecanja koje za startupe iz 24 zemalja srednje Europe organizira InnoEnergy, stigli su s velikim ambicijama, a ciljaju prvenstveno na investicije. Već pregovaraju s potencijalnim ulagačima, a ovo finale vide i kao odličnu priliku za širenje mreže kontakata.
"I nagrade ovdje su super, ali mi ciljamo na glavnu investiciju od 150 tisuća eura. Osim toga, velik je potencijal i to što je ovdje puno investitora iz cijele Europe, a nama je to sada važno jer smo upravo u fazi prikupljanja investicija. Nije nam samo do novca i nećemo pristati na bilo kakvu ponudu. Tražimo nekog tko je u industriji, tko je povezan i tko bi nam i tako mogao pomoći u daljnjem rastu", kaže Beban.
Ukupno traže 300 tisuća eura što će im, kažu, biti dovoljno za razdoblje od 18 mjeseci da se prošire na europskom tržištu, dodatno razviju i usavrše proizvod te zaposle ljude. Sustav planiraju pustiti na korištenje u rujnu ove godine, a njihovu platformu trenutno testira i jedan od potencijalnih investitora. Iako za sada nisu mogli otkriti o kome se točno radi, potvrdili su da se radi o vlasniku jedne strane grupe iz automobilskog sektora. piše Jutarnji.