Tako je Stano odgovorio na upit o tome kako u EK komentiraju da Ministarstvo gospodarstva novim tumačenjem Zakona o javnoj nabavi namjerava osloboditi tvrtke iz sastava Hrvatske elektroprivrede da u svojoj nabavi slijede odredbe tog zakona.
"Tijekom pregovora tijesno smo surađivali s Hrvatskom i usklađivali zakonodavstvo o javnoj nabavi s pravnom stečevinom EU. I dalje nadgledamo poštuje li Hrvatska preuzete obveze", odgovorio je Stano za Večernji list.
EU je dala novac za jačanje sustava provedbe javne nabave
Inače, u Bruxellesu je nakon objave ove vijesti zavladala zbunjenost. Budući da u Bruxellesu nitko nije želio podrobnije komentirati tu najavu jer ih nitko iz Hrvatske nije obavijestio o tome, u Komisiji planiraju proučiti o čemu se tu radi jer upravo je sumnja da se korupcija u javnim poduzećima odvija u postupcima javnih nabava bila razlog zbog kojeg je Komisija u pregovorima tražila od Hrvatske da zakonski uredi to područje i maksimalno ga uskladi s europskim standardima.
Kako je neslužbeno objasnio jedan diplomat, ne samo da je Zakon o javnoj nabavi pisan uz konzultacije s EU nego je Unija i nakon stupanja tog zakona na snagu utrošila novac iz pretpristupnih fondova za jačanje administrativnih kapaciteta za provedbu novog sustava javne nabave. Konkretno, EU je plaćao osposobljavanje ljudi u Ministarstvu gospodarstva i Komisiji za kontrolu postupaka javne nabave.
Podsjetimo, na sastanku predstavnika HEP-a, Ministarstva gospodarstva i Hrvatske energetske regulatorne agencije, koji se sredinom travnja održao u Zagrebu, odlučeno je da pet HEP-ovih tvrtki neće biti obveznici Zakona o javnoj nabavi. Te bi tvrtke, kad budu kupovale vodu, uredski materijal, automobile i sve ostalo što nije direktno potrebno za održavanje elektroenergetskog sustava, trebale slijediti nabavne pravilnike koje će propisati uprava te tvrtke.