Kako izgleda budućnost dječjih igračaka? Vrlo moguće da upravo onako kako je to zamislio mladi Karlovčanin Albert Gajšak. Njegova firma CircuitMess upravo je pokrenula crowdfunding kampanju u sklopu koje možete naručiti Batmobile, autić kakav vozi jedan od najpopularnijih maskiranih superheroja, no u puno manjoj verziji i morate ga sastaviti sami. Ovo posljednje ustvari je i sličnost s 'pravom' verzijom.
Radi se o firmi koja se bavi izradom drugačijih igračaka, moglo bi se čak reći onih nove generacije. Vaš će autić stići u dijelovima, a Albert objašnjava da je to ustvari nešto poput 'legića'. Klinci ga moraju sami sastaviti i programirati, a zatim će ga moći voziti pomoću daljinskog upravljača.
U ponudi su tri različita paketa za različite uzraste. Prvi je za djecu od sedam godina na dalje, drugi za one od devet, dok je treći osmišljen za male "profesionalce" i uključuje neke naprednije aktivnosti poput lemljenja. Nakon što sastavite autić, on se spaja na računalo i igra se nastavlja. Iako su dobne granice postavljene vrlo nisko, ovo nije igračka samo za djecu a mnogi kupici njihovih kompleta ustvari su odrasli.
Ovo nije prvi njihov takav komplet, u ponudi imaju već jedan autić, retro igrajuću konzolu, voki-tokije i pametni sat, a napravili su čak i mobitel koji možete izraditi sami i s njega obavljati pozive. Sve njihove igračke kupci moraju sami sastaviti i programirati, slijedeći naravno detaljne upute. Ove su projekte pokrenuli pomoću kickstarter kampanja, a svaka je od njih bila ogroman uspjeh. Tako su u prvoj kampanji koju su ikada pokrenuli postavili početni cilj na 15 tisuća dolara, a premašili su ga u prvom danu u kojem su prikupili čak 32 tisuće.
I očekuju da će nastaviti tim tempom. Iako su si ponovo postavili isti skroman cilj i njega su već premašili, a bez imalo lažne skromnosti Albert nam je objasnio kako očekuje da će im ova biti najveća kickstarter kampanja u Hrvatskoj, a možda čak i u regiji. Kampanja traje još 59 dana u kojima možete naručiti svoj primjerak, a oni će na adrese kupaca početi stizati u srpnju sljedeće godine.
No, ovaj im se projekt bitno razlikuje od ostalih, a njime su definitivno prestali biti mala tvrtka. Projekt Batmobil već sada ima internacionalnu prepoznatljivost jer su u njega ušli ni manje ni više nego s kompanijom Warner Bros. Kako je došlo do toga? Albert nam je ispričao je zanimljivu priču.
Prije nego mu je uopće palo na pamet da bi već sada mogao ostvariti suradnju s korporacijom tog kalibra, Albert je počeo istraživati što je to uopće licenca.
"Sve je krenulo kao zezancija. Šalili smo se da bi bilo super napraviti Batmobile. No, kada sam krenuo malo istraživati, shvatio sam da druge kompanije koje proizvode igračke rade takve stvari i krenuo sam istraživati što je to uopće licenca. Tako smo došli do jedne žene iz Hrvatske koja radi za Warner Brothers, a ona nas je spojila s njima", rekao je.
Ideja im se svidjela na prvu. Amerikanci su shvatili da je unikatna, a Albert kaže da su i interno zaista navijali da im sve dobro prođe. S obzirom na to da se sve odvijalo te zlosretne 2020. godine, komunikacija s partnerima bila je neobična, a Albert je sve svoje suradnike upoznao tek prije par tjedana, kada je već sve bilo gotovo.
Iako na prvu može zvučati kao nešto zahtjevno, igračka Batmobile ustvari je upravo to – igračka. U CircuitMess-u kažu da oni žele postati Lego za STEAM. Ustvari, čini se da žele napraviti revoluciju na tržištu igračaka. Edukativne igračke su im, kažu, dosadne, uglavnom su didaktičke a rijetko pripremaju djecu za zanimanja budućnosti. One zabavne su pak needukativne.
"Mi želimo da naše igračke budu simultano zabavne i edukativne. Da igrajući se njima djeca ni ne shvate da uče", zaključuje Albert.
Lijepa priča o mladoj hrvatskoj tehnološkoj firmi definitivno neće stati na tome. Planova uvijek ima, i to više nego što ih uopće mogu započeti. Tako uskoro možemo očekivati i njihovu prvu letjelicu, sve rade s ciljem da mlade zainteresiraju za tehnologiju i STEM, te da se pripreme za zanimanja i tržišta budućnosti.
Pogledajte prilog Nataše Vidaković.