Hrvatska je na najnovijoj ljestvici SB-a o regulativi poslovanja među ukupno 190 zemalja zauzela 51. mjesto, s pripadajućih 71,70 DTF bodova, od maksimalnih 100, pokazuje danas objavljeno izvješće "Doing Business 2018: provedba reformi radi otvaranja radnih mjesta".
U prošlogodišnjem izvješću Hrvatska je zauzela 43. mjesto, s pripadajućih 72,99 DTF bodova, na ljestvici također 190 zemalja svijeta.
Bodovanje se temelji na principu udaljenosti od najboljih u pojedinoj kategoriji, pri čemu najbolji imaju 100 DTF bodova, a oni s najslabijim rezultatom na određenom području nula bodova.
Novi Zeland potvrdio je vodeću poziciju na ovogodišnjoj rang-listi zemalja s povoljnom poslovnom regulativom, s 86,55 DTF bodova. Na drugom je mjestu Singapur, na trećem Danska, a Južna Koreja na četvrtom, što znači četiri najbolje plasirane zemlje ostaje nepromijenjene.
Od zemalja u hrvatskom okruženju Srbija je zauzela 43. mjesto, Bosna i Hercegovina 86. mjesto, a Crna Gora 42. mjesto, dok je Makedonija skliznula na 11., s 10. mjesta na prošlogodišnjoj ljestvici.
Bodovanje se temelji na principu udaljenosti od najboljih u pojedinoj kategoriji, pri čemu najbolji imaju 100 DTF bodova, a oni s najslabijim rezultatom na određenom području nula bodova.
Svjetska banka je među "promjenama koja otežavaju poslovanje" u Hrvatskoj označila izdavanje građevinskih dozvola, a među reformama koje ga olakšavaju uknjižbu imovine.
Tako je Hrvatska u ovogodišnjem izvješću potvrdila najslabiji plasman u kategoriji izdavanja građevinskih dozvola, zauzevši 126. mjesto, nasuprot prošlogodišnjem 128. mjestu.
U kategoriji uknjižbe imovine zauzela je u ovogodišnjem izvješću 59. mjesto, dok je prošle godine bila na 62. mjestu.
Među ostalim je kategorijama najveći pad na rang listi Svjetske banke Hrvatska zabilježila u kategoriji plaćanja poreza, potonuvši na 95. mjesto, s prošlogodišnjeg 49. mjesta, javlja N1.
Izrazitiji pad zabilježen je i u kategoriji izvršenja ugovora, na 23. mjesto, dok je u prošlogodišnjem izvješću bila na sedmom mjestu.
U kategoriji rješavanja insolventnosti također je nazadovala na ljestvici, zauzevši 60. mjesto, što je šest mjesta slabije nego u prošlogodišnjem izvješću. Pogoršanje plasmana zabilježeno je i u kategoriji dostupnosti električne energije, gdje je Hrvatska zauzela 75. mjesto, nasuprot 68. mjestu u izvješću iz prošle godine.
Blago je nazadovala, za dva mjesta, u kategoriji dostupnosti kredita, skliznuvši na 77. mjesto, te u kategoriji zaštite prava manjinskih dioničara, što je iskazano u padu na 29. mjesto.
Bolji je plasman, pak, Hrvatska ostvarila u kategoriji pokretanja poslovanja, zauzevši 87. mjesto, u usporedbi s 95. mjestom iz prošlogodišnjeg izvješća.
U kategoriji prekogranične trgovine, kao i prošle godine, bilježi maksimalnih 100 bodova, što znači da je u rangu najuspješnijih.