NEMA ČEGA NEMA /

Hrvatska pod udarom virusa, a bit će još gore: Stručnjaci savjetuju kako izbjeći covid, gripu i hripavac

Image
Foto: Sanjin Strukic/Pixsell

Gripa je tek na početku. Zabilježeno je 350 slučajeva i slabijeg su intenziteta. Najviše zaraženih su djeca predškolske i školske dobi

23.12.2023.
15:36
Sanjin Strukic/Pixsell
VOYO logo

Uobičajena zimska sezona bolesti već je odavno krenula. Covid, respiratorni virusi, primjerice različiti rinovirusi koji uzrokuju prehladu, respiratorni sincicijski virus, gripa, a na kraju i hripavac. Ali, nakon blagdana bit će još gore. Covid 19 ubrzamo se širi iako nije ni blizu kako je bilo. Protekli tjedan zabilježeno je 5000 zaraženih, a preminulo je 68 ljudi.

Imunolog Zlatko Trobonjača rekao je za Jutarnji list kako koronavirusa ima znatno više nego što govore podaci. Ljudi se puno manje testiraju. Više ne postoji stranica koronavirus.hr na kojoj se prvo svakodnevno, a kasnije na tjednoj bazi mogao pratiti broj zaraženih, umrlih i hospitaliziranih.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Kada pogledate zadnji tjedan ispada da je 10 posto preminulih od oboljelih, što je, naravno, nemoguće. Prema brojevima umrlih zaraženih je barem deset puta više", smatra Trobonjača.

Image
U TJEDAN DANA 5000 ZARAŽENIH /

Covid se i dalje širi, doktor Kaić ima poruku: 'Sada je dio nas, kao i gripa; I bitno, tko je bolestan…'

Image
U TJEDAN DANA 5000 ZARAŽENIH /

Covid se i dalje širi, doktor Kaić ima poruku: 'Sada je dio nas, kao i gripa; I bitno, tko je bolestan…'

Do sada zabilježeno duplo manje nego lani

Gripa je tek na početku. Zabilježeno je 350 slučajeva i slabijeg su intenziteta. Najviše zaraženih su djeca predškolske i školske dobi. Lani je u ovo doba bilo 716 oboljelih.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"S obzirom na to da smo za vrijeme epidemije koronavirusa nosili maske, gripa je praktički izostala dvije sezone, pa su građani zaboravili koliko ta bolest može biti teška. Znamo da ona na svjetskoj razini godišnje odnese i pola milijuna ljudi", kaže epidemiolog Miroslav Venus.

To je uobičajeni tijek gripe koja se pojavljuje početkom prosinca i pojačava za vrijeme zimskih blagdana.

Prema podacima Nacionalnog referentnog centra za gripu Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo u laboratorijskim uzorcima sporadično je potvrđen virus gripe tip A.

Inače, svake godine uglavnom cirkuliraju virus tipa A i B sa svoja dva podtipa. Ne može se reći da je jedan ozbiljniji od drugog.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Gripu se ne smije uzeti olako

"Gripa je teška bolest, koja dolazi naglo s vrlo visokom temperaturom, bolovima u mišićima, groznicom, kašljem", pojašnjava Trobonjača i dodaje kako je riječ o ozbiljnoj bolesti koja se ne smije banalizirati. Smrtnost nije kao kod covida, ali nije zanemariva. Razlika je u tome što se svaki umrli zaražen covidom, bilježio kao da je umro od tog virusa dok kod gripe nije takav slučaj.

Stručnjaci se slažu, treba se cijepiti protiv gripe. Do sada se cijepilo 300 tisuća ljudi, a naručeno je 500 tisuća cjepiva. Cjepivo pokriva oba tipa gripe A i B i njihove podvarijante. Također, moguće je cijepiti se u isto vrijeme i s cjepivom protiv koronavirusa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Cijepljenje se preporučuje posebice za osobe s povećanim rizikom od razvoja teškog oblika gripe i njezinih komplikacija ili osobe koje žive ili se brinu o osobama kod kojih bi gripa mogla imati teži oblik, a to su osobe od 65 godina i starije, osobe koje imaju kronične bolesti, uključujući i djecu s kroničnim bolestima, zdravstveni radnici i trudnice, i za njih je cjepivo besplatno.

Prema podacima Registra zaraznih bolesti Službe za epidemiologiju zaraznih bolesti, od početka godine do 20.12.2023. prijavljeno je nešto više od 3500 oboljelih od hripavca, najviše u Gradu Zagrebu te Splitsko dalmatinskoj županiji. Na svim testnim mjestima veliki su redovi, a liječnici opće medicine zatrpani su poslom.

POGLEDAJTE VIDEO: RSV, COVID i gripa - tri zaraze u isto vrijeme kolaju društvom!

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo