Europska je komisija objavila rezultate analize makroekonomskih neravnoteža i došla do zaključka da je Hrvatska u skupini šest zemalja članica EU koje imaju pretjerane makroekonomske neravnoteže. To su, osim Hrvatske, još Bugarska, Francuska, Italija, Portugal i Cipar.
Vanjski dug i dalje visok
'Trenutačni višak na tekućem računu bilance plaćanja počeo je rezultirati smanjenjem vanjskog duga, koji je i dalje visok', priopćila je Europska komisija.
Javni je dug na silaznoj putanji u odnosu na BDP, a privatni bi se mogao smanjiti ubrzanjem gospodarskog oporavka. Financijski je sektor, smatra EK, i dalje dobro kapitaliziran uz oporavljanje dobiti, a počeo se smanjivati i udio loših zajmova.
Poboljšane su javne financije, donosi Europska komisija u svojoj analizi, i to zato što je proteklih godina donesen niz mjera za rješavanje insolventnosti i povećanje fleksibilnosti tržišta rada. S druge strane, stagnira napredak u strukturnim reformama, a nedostataka ima i u upravljanju javnim financijama, modernizaciji javne uprave i poboljšanju poslovnog okruženja.
Marić: Loši su rezultati zbog prijevremenih izbora
Ministar financija Zdravko Marić rekao je da Vlada prihvaća zamjerke Europske komisije, ali kaže da je sve posljedica prijevremenih izbora i političke nestabilnosti, no ističe da sada postoji politička stabilnost i gospodarski rast, piše HRT.
'Hrvatska trenutno ima gospodarski rast veći od 3 posto i to je gospodarski rast koji nam treba biti razlog za daljnje provođenje, čak i ubrzavanje tih mjera', rekao je ministar Marić i dodao da je Hrvatska krajem prošle godine jasno pokazala da misli ozbiljno, provođenjem porezne reforme. Zato Marić smatra da ćemo na proljeće izaći iz procedure prekomjernog deficita te da će se poboljšati kreditni rejting.