Školske torbe pokraj kladionica. Iako se to viđa svakodnevno - nitko ne reagira.
Problemi nastaju tek kad školarci novac za užinu počnu trošiti upravo u kladionicama. Prema Pravilniku kladionica od obrazovne ustanove mora se nalaziti najmanje 200 metara. U ovom slučaju, preko puta ceste nalazi se OŠ Vrbani, s druge strane nalaze se dvije kladionice, a u susjedstvu još tri, ukupno pet poslovnica.
U Poreznoj upravi odgovaraju da kontroliraju udaljenost kladionica od školi. Lani, kažu, nije bilo nepravilnosti dok su 2014. zabilježena tek dva prekršaja.
"Porezna uprava donosi odobrenje za otvaranje casina, automat klubova i kladionica, nakon što ovlašteni službenici Porezne uprave utvrde udaljenost poslovnih prostora sukladno navedenim odredbama Pravilnika", kažu iz Porezne.
No, Hrvatski zavod za javno zdravstvo otkriva da mladi u dobi od 15 i 16 godina bar jednom tjedno igraju igre na aparatima koji isplaćuju novac.
"Kako ljudi mjere tih 200 ili 500 metara, da li je to od ulaza u osnovnu školu pa do vrata ili je to od ruba dvorišta. Što je ta udaljenost i koliko i kako se to mjeri", pita se voditeljica odjela za promicanje zdravlja i prevenciju ovisnosti HZJZ Iva PejinovićFranelić.
Ivanov sin je postao ovisan o kocki i klađenju u srednjoj školi.
"Nakon godinu i pol takvog života s njim je bilo teško živjeti. Njega je to slomilo, više nije mogao raditi, pao je u depresiju, u krevet", opisuje Ivan Fabić.
Smatra da je sustav potpuno zakazao jer je maloljetnicima klađenje dostupno.
"Kad smo se rekli nedavno s našim Jakovom u zajednici, on je rekao tata ne daj mlađoj braći toliko mobitel i ne daj im toliko internet to nije dobro. Početak ovisnosti je u rukama, oni stalno tipkaju", smatra Ivan.
Najveća je odgovrnost zato na roditeljima jer moraju kontrolirati djecu klade li se ili kockaju i preko mobitela.