Hrvati su meta kradljivaca na e-mailu i Facebooku

Online prevare u Hrvatskoj u stalnom su porastu. Kako bi došli do novca, prevaranti koriste elektroničku poštu, pa čak i vaš profil na Facebooku.

18.5.2010.
13:29
VOYO logo

Prema nekim procjenama, oko 1,3 milijuna hrvatskih građana danas se svakodnevno koristi internetom, a još oko 300.000 njih to čini povremeno, te na taj se način pri svakom spajanju izlaže brojnim varijantama internetskih prijevara. Krađa e-mail računa, lanci sreće, nigerijska pisma, španjolska lutrija, otimačina profila s Facebooka, samo su neke od njih.

Prema podacima iz MUP-a, broj online prevara i ostalih računalnih nedjela u Hrvatskoj je u stalnom porastu, a zbog nemoći sustava da se obračuna s varalicama, ili stava žrtve da se radi o banalnostima koje vlasti ne bi trebale zanimati, najveći broj prevarenih nikada ni ne prijavi lopove.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na jeftini prevarantski trik internetskih pirata nedavno je nasjela i jedna Zagrepčanka, inače doktorica znanosti, koja kontaktira s bojnim kolegama diljem svijeta. Ona je ostala bez svoje e-mail adrese, pomoću koje su prevaranti pokušali "iskamčiti" novac od njenih kolega. Naime, u pretinac elektroničke pošte na Yahoo mailu dobila je poruku u kojoj je kao pošiljatelj naveden administrator tog e-mail servisa. U poruci joj je vrlo uvjerljivo, birokratskim jezikom, objašnjeno da dolazi do nekih promjena na tom servisu i da ukoliko želi i dalje nastaviti koristiti Yahoo mail, mora potvrditi svoju lozinku.

"Otvorila sam u poruci ostavljeni link i učitalo mi se Yahooovo sučelje, identično onome koje mi se otvara kad idem provjeravati poštu. U mjesto predviđeno za upis korisničkog imena i lozinke unijela sam svoje podatke i već sutradan se više nisam mogla logirati na mail", ispričala je doktorica za Novi list, želeći ostati anonimna. Kada su joj se prijatelji počeli javljati ispitujući je što se dogodilo, shvatila je da je prevarena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naime, prevaranti su na sve adrese poslali mail u kojem pojašnjavaju kako traži financijsku pomoć jer je "zapela u Londonu", a ukrali su joj torbicu sa svim dokumentima i novčanikom. Djelatnici Yahooa kojima se obratila obećali su joj da će razriješiti situaciju, no sada se pribojava da je netko od prijatelja već nasjeo na priču prevaranata.

Iste metode prevaranti koriste i kada je u pitanju Facebook, tako, primjerice, korisnici ostanu bez profila jer su nasjeli na neku od "nagrada" ili pitanje "zaštite privatnosti".

Tu su i popularna "nigerijska pisma" u kojima vam se e-mailom javlja neki afrički dužnosnik koji u bijegu od vojne hunte hitno mora prebaciti milijunske svote novca na bilo koji bankovni račun i za tu će vam uslugu dati golem postotak. U igri su još uvijek i lutrijski dobici zbog kojih je nekoliko Hrvata varalice prijavilo policiji, ali varalice nikada nisu otkrivene. Iz policije pozivaju da mailove s nagradnim igrama ni ne otvarate.

"Moguće prevare su danas uistinu brojne i svaki dan doživljavaju razne modifikacije, ali uvijek im je zajedničko to da 'igraju' na lakovjernost građana. Vjerujte da velike tvrtke, kakve su Gmail, Yahoo ili Facebook, nikad porukom neće tražiti da im odate svoju lozinku. Takve stvari oni jednostavno ne šalju. Ako dobijete takvu poruku u kojoj se netko predstavlja kao djelatnik tvrtke, imate pravo odmah posumnjati da se radi o prevari", objasnio je za Novi listDubravko Sever, sistemski inženjer zaposlen u Sveučilišnom računarskom centru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sever upozorava da korisnici nipošto ne bi trebali "klikati" na ostavljene im linkove, koji uistinu mogu izgledati kao izvorne destinacije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo