HRT /

godišnje ovrši više od 100 tisuća pretplatnika

Svakoga dana na ime dugovanja prema javnom medijskom servisu u Hrvatskoj se provedu 274 ovrhe.

15.3.2013.
7:17
VOYO logo

Hrvatska radio-televizija svake godine provede stotinu tisuća ovrha. U dva ciklusa ovrha godišnje ovrši se po pedeset tisuća pretplatnika javne televizije. Na ukupan godišnji broj ovrha HRT dobiva tek tri posto prigovora ovršenika. Svakoga dana, dakle, na ime dugovanja prema javnom medijskom servisu u Hrvatskoj se provedu 274 ovrhe. Upravo zastrašujuće zvuči podatak koji se našao pred Nadzornim odborom HRT-a, a koji kaže da Hrvatska radio-televizija ima više od milijun ovršnih predmeta koji su u nekoj fazi ovršnog postupka. S obzirom na to da HRT ima oko 1,2 milijuna pretplatnika, valja primijetiti, iz spomenutog podatka da je u prosjeku gotovo svaki pretplatnik javnog servisa u jednom trenutku bio ili je još uvijek predmetom ovrhe.

Navedeni podaci potječu iz materijala koji se našao pred Nadzornim odborom HRT-a kao odgovor na upit o troškovima odvjetničkih ureda koji za HRT vode ovršne postupke. U postupku ovrha svojih pretplatnika HRT surađuje s pet odvjetničkih ureda koji na ovrhama angažiraju 71 djelatnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nadzornom odboru pojašnjen je i proces prije pokretanja ovršnih postupaka koji teče ovako: obveznici plaćanja pristojbe koji nisu na vrijeme platili račun najprije dobivaju opomene od strane HRT-a. U pitanju su tri vrste opomena.

Ako i nakon opomena dužnici ne plate zaostale račune u iznosu većem od 200 kuna – slučaj se upućuje na ovrhu. Na scenu tad stupaju odvjetnički uredi koji na ovrhama građana za račun HRT-a uprihode milijune. Odvjetničke urede, valja naglasiti, ne plaća HRT. Njihove troškove plaćaju ovršeni građani, piše Novi list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nadzornom odboru pojašnjeni su razlozi zbog kojih HRT angažira odvjetničke urede za ovrhe, odnosno napravljena je procjena troškova koje bi HRT imao da se njegova pravna služba angažira na tom poslu. Na HRT-u zaključuju da bi ih rad 71 djelatnika s mjesečnom bruto plaćom od 15 tisuća kuna, godišnje koštao 12,7 milijuna kuna. Ročišta za tri posto prigovora na ovrhe odnijela bi još tri milijuna kuna godišnje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo