S obzirom na to da se Hrvatska u zadnje vrijeme suočava s manjkom radne snage, što se posebno odražava na turističku sezonu, na skupu poslodavaca u Hrvatskoj gospodarskoj komori u Splitu razgovaralo se o mogućnosti zapošljavanja Filipinaca. Kako piše Slobodna Dalmacija, zaključak je da su Filipinci adekvatna radna snaga, no potrebno im je ponuditi primamljive uvjete rada kako bi ih se privuklo.
Idealni za ugostiteljstvo
"Čuo sam u Manili da se naši poslodavci individualno raspituju za mogućnost angažiranja Filipinaca. Koliko znam, na našem ih području zapošljavaju Juroslav Buljubašić i Franjo Pašalić, prvi kao pomorce, a drugi kao ugostiteljski kadar, a na skupu u HGK govorio sam o mogućnosti da se Filipinci ovdje zaposle i kao kuhari, konobari, sobarice, spremačice... jer su oni za takve poslove idealna radna snaga", rekao je za Slobodnu Dalmaciju Ino Munitić, vlasnik agencije "Pasat" za ukrcaj pomoraca, koja ima urede u Splitu i Šibeniku.
Na osnovi vlastitog dugogodišnjeg iskustva rada u funkciji zapovjednika na brodu, Munitić tvrdi da su Filipinci "vrijedni, poslušni i skromni ljudi" te idealni za ugostiteljstvo jer su servilni, uvijek nasmijani i svi govore engleski. "U usporedbi s našim ljudima, oni nisu toliko snalažljivi, djeluju sporiji, da se našalim, rade na 33 okretaja, ali su kao takvi odgovorni i dobro izvršavaju sve povjerene im zadaće", tvrdi Munitić.
Minimalni uvjeti
O ponuđenim uvjetima ovisit će i broj Filipinaca koji bi željeli doći raditi u Hrvatsku. Prema Munitiću, plaća kuhara s Filipina morala bi biti minimalno tisuću eura uz osiguran smještaj i hranu. S druge strane, za konobare, spremačice i sobarice, trebalo bi izdvojiti minimalno 400 eura neto.
Budući da su Filipinci kvalificirana radna snaga i voljni su raditi gdje god ih se pozove i osigura adekvatne uvjete, čini se da bi ih trebalo pozvati, pa je na Hrvatskoj udruzi poslodavaca, HGK i poduzetnicima da to i naprave. "Trebalo bi takvim radnicima srediti vize, platiti troškove aviokarte, osigurati im smještaj i hranu, sklopiti s njima ugovore o radu na određeno vrijeme, i mogli bi tu biti već ovo ljeto", zaključuje Munitić.
Kvalitetna radna snaga
"Moja su iskustva s njima odlična. Oni su stvarno kvalitetni radnici. Rijetko ćete s Filipincima imati loša iskustva, na desetero radnika možete naići na jednog koji se ne može nositi s poslom, ali to nije slučaj samo s Filipincima, nego sa svima", tvrdi poduzetnik Juroslav Buljubašić koji zapošljava Filipince još od 1993. godine kad se počeo baviti održavanjem brodske linije između Splita i Ancone.
Prema njegovim riječima, filipinska državna agencija vodi računa o tome da u svijet odlazi samo dobro obučen i kvalificiran kadar, kako bi ih i dalje pratio imidž dobrih profesionalaca, budući da su Filipinci mnogo ovisniji o zaradama svojih građana u inozemstvu. Međutim, nisu ni jeftina radna snaga. Kada se pribroje troškovi smještaja, hrane i aviokarata, poslodavca Filipinci dođu i do pedeset posto skuplje od naših radnika, piše Slobodna Dalmacija.
Zadovoljniji poslom nego Hrvati
"Gdje sam god putovao, po hotelima sam nailazio na Filipince i nešto manje na Indonežane. Filipinci su uvijek nasmijani, odlično obavljaju te uslužne poslove. Za razliku od naših ljudi koji su diplomirani pravnici ili ekonomisti, a primorani su raditi kao konobari, pa zato realno nisu zadovoljni poslom koji obavljaju i samo čekaju bolju priliku, Filipinci su na radnome mjestu angažirani sto posto", tvrdi Buljubašić.