nekoliko je bitnih razlika /

Hoće li prvi štrajk u pravosuđu postati najdugovječniji u povijesti? Uskoro pada rekord iz 2019. godine

Image
Foto: Slaven Branislav Babic/PIXSELL

Tada je možda presudno bilo da je još preostalo 20 dana do predsjedničkih izbora, kao i to što su mediji i javnost, a osobito roditelji, bili daleko jače emocionalno i životno opterećeni tim štrajkom te bili sve jači faktor pritiska što je štrajk dulje trajao, a i prosvjetara je gotovo osam puta više od otprilike 7500 službenika i namještenika sudova i državnih odvjetništava

5.7.2023.
10:03
Slaven Branislav Babic/PIXSELL
VOYO logo

Štrajk pravosudnih službenika i namještenika zaoštrio je odnos “miroljubive koegzistencije” između Vlade i Vrhovnog suda i prijeti da postane najdulji štrajk u Hrvatskoj, piše u srijedu Večernji list.

Danas je 31. dan štrajka, a 2019. je 36. dana okončan dosad najdulji štrajk u obrazovanju. Što pokazuje da je ova Vlada u stanju dugo vagati, iako su na koncu poklekli s tim da je tada možda presudno bilo da je još preostalo 20 dana do predsjedničkih izbora, kao i to što su mediji i javnost, a osobito roditelji, bili daleko jače emocionalno i životno opterećeni tim štrajkom te bili sve jači faktor pritiska što je štrajk dulje trajao, a i prosvjetara je gotovo osam puta više od otprilike 7500 službenika i namještenika sudova i državnih odvjetništava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hendikep aktualnih štrajkaša uz lošu percepciju pravosuđa je i nužnost da vode računa o hitnim sudskim predmetima te onima kojima prijete nepopravljive ili velike štetne posljedice, a procjena je na savjesti pojedinih sudaca i sudova.

Image
nema razvoda i novih firmi /

Kako živimo bez sudova? Štrajkaju već sedam tjedana, u tom periodu do sada bi se razvelo 728 parova

Image
nema razvoda i novih firmi /

Kako živimo bez sudova? Štrajkaju već sedam tjedana, u tom periodu do sada bi se razvelo 728 parova

To znači i da se kritična masa nezadovoljnika koji bi mogli stvarati dodatan pritisak na Vladu usporenije povećava nego kad je riječ o štrajku u drugim resorima. Problem je štrajkaša i to što šira javnost nije bila upoznata sa stvarnim jako lošim stanjem materijalnih uvjeta rada u pravosuđu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U pravosuđu nikad nije bilo štrajka, a to što je ušao u peti tjedan, govori da službenicima i namještenicima ne nedostaje odlučnosti, što je razumljivo s obzirom na to da njihovo nezadovoljstvo nije buknulo, već svakodnevno u njima kuha već godinama.

I premijer Andrej Plenković bio je vrlo rezolutan, i to još uoči prosvjeda, kad je u povodu pisma predsjednika VS-a Radovana Dobronića, zamjerajući mu da se stavio u ulogu sindikalnog povjerenika, rekao da se pozicija Vlade neće pomaći ni za jedan euro, a kamoli 300 eura, koliko povećanje traže štrajkaši, jer bi to otvorilo razgovore s još 219.000 ostalih službenika.

Pritom je apsurdnim okarakterizirao štrajk s obzirom na to da su, dok on traje, štrajkaši dobili najveće povećanje plaće, piše novinar Večernjeg lista Marinko Jurasić.

POGLEDAJTE VIDEO:

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Ljubav je na selu
NOVA SEZONA
VOYO logo