VELIKE NELOGIČNOSTI /

Hrvatska hitna helikopterska služba pokriva Srbiju, BiH, Crnu Goru i Mađarsku umjesto Slavonije i naših otoka: 'Radi se o novcima'

Image
Foto: Goran Kovacic / Pixsell

Turuček je komentirao nacrt ugovora za hitnu helikoptersku medicinsku službu ministra zdravstva Vilija Beroša

7.1.2023.
12:09
Goran Kovacic / Pixsell
VOYO logo

Mladen Turuček, predsjednik udruge HELP, za N1 je govorio o novom planu za hrvatsku hitnu helikoptersku medicinsku službu u kojem je pronašao velike nelogičnosti.

Komentirao je nacrt ugovora za hitnu helikoptersku medicinsku službu ministra zdravstva Vilija Beroša.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Radi se o novcima. Nažalost, ne znam koliko je novaca predviđeno, ali unutra je sve što bi sutrašnji helikopterski operater trebao uspostaviti u bazi da bi mogao spašavati ljude", rekao je te napomenuo kako u ovom planu postoje velike nelogičnosti.

Image
Foto: Pixsell, Ivo Čagalj

"U nacrtu ugovora stoji da bi trebale biti uspostavljene četiri baze: Klisa u Osijeku, Pleso u Zagrebu, Divulje u Splitu te Krk. Ovdje nije naveden Dubrovnik, a vidi se da postoje rupe jer ovi krugovi koje vidimo su 80 kilometara od baze, što znači da u dijelovima izvan krugova ljudi neće biti pokriveni sa mogućnošću da im život bude spašen", komentirao je te dodao:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Zbog toga što je osječki aerodrom jako blizu granice, polovica kapaciteta pokrivanja teritorija helikoptera, umjesto da pokrije Slavoniju, pokriva Srbiju, Bosnu i Hercegovinu i Mađarsku, a Hrvatsku – čiji će građani platiti tu službu – ne pokriva. Isti problem postoji u Dubrovniku čiji aerodrom pokriva teritorij Crne Gore, umjesto da pokriva hrvatske otoke", napominje.

Heliodromi bi trebali postojati tik uz bolnice

Velik problem pravi i prevelika udaljenost heliodroma od bolnica.

“Ono što je mana svim tim heliodromima je što se moraju koristiti bolnička kola da se ugrožena osoba preveze iz helikoptera do bolnice", istaknuo je i dodao kako bi heliodromi trebali postojati pokraj bolnica ili na bolnicama.

Image
Foto: PIXSELL, Goran Kovacic

“Ovo što nam se događa danas s eurima, ja se bojim da će nam se slična stvar dogoditi s hitnom službom. Da bi normalno sustav funkcionirao, u tim krugovima djelovanja heliokoptera mora postojati barem jedna bolnica koja bi prihvatila sve vrste životno ugroženih osoba. Ako toga nema, onda imamo problem, jer voziti iz Splita u Zagreb je gubitak zlatnog sata i to je za mene nevjerojatno".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ja ne vjerujem da je netko ponudio takvu soluciju da se stavljaju na aerodrome baze za medicinske helikoptere jer se tako u svijetu ne radi".

Kad je riječ o izgradnji heliodroma kod Rebra, kaže: “Rebro ide u treću fazu izgradnje heliodroma, rade jedan novi trak. Nažalost, izgleda kao da to radi netko tko nema blage veze što je to zlatni sat i što je hitna pomoć. Ideja im je da izgrade heliodrom na garaži, a to mjesto je udaljeno od hitne pomoći između 300 i 500 metara. Ne poštuje se iskustvo onih koji već 50 godina to rade, da prekopiramo njemačke i austrijske sustave. Naći ćemo se vjerojatno u čudima".

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo