HDZ /

preglasao oporbu, SDP je 'krivac' za Inu

U pokušaju zaključivanja šestomjesečnog istraživanja tko je i je li napravio štetu u privatizaciji nacionalne naftne kompanije, članovi Povjerenstva za Inu žestoko su se posvađali.

15.10.2010.
13:39
VOYO logo

Članovi saborskog Povjerenstva za Inu su, kakvo iznenađenje, došli do dva, odvojena zaključka. Povjerenstvo je nakon dvosatne rasprave u kojoj su se svi složili da je bila politikantska, izglasalo zaključke vladajuće većine. Grupa zaključaka oporbenjaka će se shvaćati kao izdvojeno mišljenje.

Vladajući su, dakle, zaključili da je sve oko upravljačkih prava bilo odlučeno 2003. godine, kada je SDP-ova vlast prodala 25 posto plus jednu dionicu Ine i time umanjila prava na upravljanje Republici Hrvatskoj, a Molu dala ovlasti koje ne proizlaze iz njegovog vlasničkog udjela.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Konzumacijom ugovora s Molom razvidno je kako se pogodovalo Molu te su dana veća prava nego je to preporučio konzultant, a što ukazuje na vrlo upitno i nepovoljno razmatranje svih aspekata ove transakcije", navode Boris Kunst, Goran Marić, Ana Lovrin, Josip Salapić i Zdravko Kelić, kojega se u zaključku oslovljava sa "Zlatko Kelić".

Privatizacija je provedena na krajnje netransparentan način, ustvrdili su vladajući, "jer se ni iz dostupne dokumentacije ni iz iskaza svjedoka osim njihovih imena nije doznalo za što su bili angažirani, koliko im je plaćeno niti kakve su bile njihove preporuke". Navode i kako je se prilikom procesa privatizacije i sklapanja Prvog ugovora o međusobnim odnosima nije brinulo o interesima RH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Oporbeni zaključak poziva Državno odvjetništvo na istragu i u njemu se navodi kako će Povjerenstvo ustupiti sve dokumente i iskaze koje je prikupio na tu temu.

SDP-ovci su zaključili da je Ina 2003. godine privatizirana "javno i transparentno" te sukladno Zakonu o privatizaciji Ine, a da je Vlada koja je naslijedila Račanovu prekršila taj isti zakon i to na način da nije izvještavala Sabor o daljnjoj privatizaciji.

Iznose i kako je izdvajanje plinskog biznisa iz sastava Ine "štetno za RH", a da se Plinacro kupovinom skladišta Okoli zadužio uz jamstvo države za 100 milijuna dolara, umjesto da se išlo u izgradnju novog skladišta.

Zadužuju Vladu da pokrene postupak izmjene dijelova ugovora koji se odnose na upravljačka prava nad Inom i "Zadržana pitanja", posebno odredbe koje reguliraju raspolaganje imovinom Ine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

SDP-ovac Gordan Maras isprovocirao je HDZ-ovce svojim opaskama na njihove zaključke, a pogotovo sljedećim komentarima na izmjene međudioničarskog ugovora pod ravnanjem HDZ-a:

"Glavni dokaz da je ugovor štetan je da svi bježe od ugovora kao vrag od tamjana. Da je to tako dobro, zašto bi Šuker govorio da ne zna o čemu se govori i o čemu je glasao? Zbog čega bi Kosor govorila da nije ništa znala?.... Vi ste spriječili da Kosor dođe pričati o plinskom biznisu, pa imamo rezerve", kazao je Maras, a zatim odgovorio Kosorici na tvrdnje da je SDP držao Sanaderu lojtre i da se s njim uortačio.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"To je smiješno kad dolazi od premijerke Kosor, koja je ne samo držala lojtre Sanaderu, nego se po njima i penjala govoreći 'Kud Ivo, tu i ja'", kazao je Maras, dodajući kako su takve optužbe nebulozne i kako SDP sukobi unutar HDZ-a ne zanimaju.

HDZ-ovac Boris Kunst je već tada zatražio opomenu, ali Maras je nastavio pozivajući premijerku da odstupi i da se raspišu izbori, ali ne zato što se Sanader vratio, "nego zato što je nesposobna i radi štetu RH i šteta će svakog dana biti sve veća."

Na to je reagirala Ana Lovrin (HDZ) rekavši: "Neka kolega Maras izađe van i tamo priča o izjavama koje premijerka nije dala pred ovim Povjerenstvom. Trebamo se ograničiti na izjave koje su dane pred ovim Povjerenstvom."

HDZ je u svojim zaključcima ponovio teze koje su već izrečene pred Povjerenstvom, a koje kažu da su upravljačka prava nad Inom pripala po logici zacrtanom ugovorom o prodaji 25 plus jedne dionice iz 2003. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Boris Kunst izjavio je kako "Vlada nije prodala nijednu dionicu nakon 2004. godine, nego su ih prodavali oni koji su ih imali", stoga je netočno "ako netko kaže da je Vlada utjecala na nekoga da proda dionice ili da je prodala dionice".

"Sve je bilo uvjetovano prvim dioničkim ugovorom kad je postojala mogućnost Mađara da jednim glasom ulože veto na sve što je strateški važno za razvoj Ine", kazao je Kunst.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što se tiče nenaplate trošarina Ini 2008. godine, Kunst je kazao da je "bila recesija i bilo je pitanje hoće li država biti socijalno osjetljiva i isplatiti plaće ili će ne isplatiti plaće i uplatiti ih u državni proračun.

Boris Kunst se za kraj elaboracije oporbenih zaključaka upitao: "Tko smo mi da zadužujemo Vladu da nešto čini? To može samo Hrvatski sabor."

Josip Leko (SDP) ga je upitao: "Pa što smo mi ako nismo Hrvatski sabor?"

Kunst je zatim upitao i: "Tko smo mi da DORH-u nešto naređujemo? Kao da meteorološkom zavodu predlažemo da u nedjelju pada snijeg!"

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Leko je zaključio kako je rasprava koja se vodi na Povjerenstvu besmislena.

"Zaključak treba sadržavati nesporne činjenice, a ne sporne. Ja mislim da su ovdje neke činjenice nesporne, ali da su gledane kroz različite naočale", kazao je Leko. Izrazio je mišljenje da je vladajućim članovima Povjerenstva samo "u cilju obraniti Jadranku Kosor i tvrditi da nije sudjelovala u privatizaciji Ine".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Predlažem da se osnuje povjerenstvo o zaključcima Povjerenstva!", ciničan je bio Leko. Kunst mu je kazao da se činjenice o Ini "ne gledaju samo različitim naočalama nego i različitim dioptrijama".

No, kako je i HDZ-ova Ana Lovrin je potvrdila da Povjerenstvo "nije utvrdilo tko je dao upravljačka prava Molu", Leko je tražio od Lovrin da kaže kome vjeruje od svih svjedoka koji su dali iskaz pred povjerenstvom.

"Sve što je ovdje napisano, piše u papirima", glasio je njezin odgovor.

Dječji vrtić

Josip Salapić (HDZ) je kazao da se Povjerenstvo ne može dogovoriti, nego da Sabor i javnost trebaju dati zaključak. Salapić je rekao da neće pristati na politikantstvo i da HDZ nije htio da pred Povjerenstvo izađe premijerka Kosor zato što nije bila glavni pregovarač.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kada je Maras počeo odgovarati, Salapić mu je gasio mikrofon.

"Vi ste, gospodine Salapiću, dobili zadatak da igrate ulogu flastera na mikrofonu. Ako mislite da je zadatak narodnog poslanika da stišće gumb na mikrofonu...", kazao je, ali je ubrzo prekinut opaskama Kunsta i Salapića, koji mu je spočitao da je nepristojan i da je morao gasiti mikrofon:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ja sam zaštitnik HDZ-a u Hrvatskom saboru. A vi ste zaduženi da svojim nastupom omalovažavate premijerku i zazivate prijevremene izbore", kazao je Salapić.

Tu je reagirala predsjednica povjerenstva Dragica Zgrebec.

"Ovo nema veze sa zaključcima, do sada sam vas puštala, ali više nama smisla. Radili smo šest mjeseci na ovome i ako tko bude izlazio iz rasprave o zaključcima, ja prekidam raspravu", kazala je.

Goran Marić se zatim javio i kazao da se ne bi složio da su činjenice koje je SDP donio nesporne, a HDZ-ove sporne.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kada je snimatelj jedne televizije zamolio Leku da upali mikrofon, ovaj mu je rekao da on nije zaslužan što je mikrofon ugašen. "Najbrži prst", dobacio je Maras.

Kada je Salapić raspravljao o dijelovima iskaza Ive Sanadera, Maras mu je kazao da se ne sjeća dobro.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"To je bio prije tri dana, nemam se ja što sjećati ili ne sjećati", odvratio mu je Salapić. "To je puno vremena", kazao je Maras, na što se Zgrebec okrenula prema njemu i kazala mu poluglasno: "Prestani."

U konačnici je predsjednica Povjerenstva kazala da se previše politiziralo, a premalo govorilo o činjenicama i dala prijedloge zaključaka na glasanje.

Prethodni članci:

arti-201010120798006 arti-201010130383006

trump
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo