Hrvatski sabor u petak je izmijenio Zakon o sigurnosti prometa na cestama koje donose znatno povećanje novčanih kazni za najteže prometne prekršaje.
Za osam najtežih prekršaja novčane kazne se povećavaju sa sadašnjih 5.000 do 15.000 kuna na 10.000 do 20.000 kuna. Odnosi se to na vožnju u suprotnom smjeru na autocesti ili brzoj cesti, prekoračenje brzine u naseljenom mjestu za više od 50 kilometara, namjeran prolazak kroz crveno svjetlo, odbijanje testiranja na alkohol ili droge, vožnju pod utjecajem droga ili alkohola, vožnju prije stjecanja prava te za vrijeme dok je vozačka dozvola privremeno oduzeta ili ukinuta.
Kazna za korištenje mobitela u vožnji ipak 1000 kuna
U slučaju kad vozač drugi put unutar tri godine ponovi neki od tih prekršaja predviđa se oduzeti mu vozačku dozvolu na najmanje šest mjeseci, a za treći i svaki sljedeći put na najmanje godinu dana.
Korištenje mobitela u vožnji kažnjavat će se sa tisuću, umjesto 1500 kuna, proizlazi iz, u petak prihvaćenog amandmana koji je na izmjene Zakona o sigurnosti prometa na cestama podnijelo troje HDZ-ovih zastupnika. Zastupnici Petar Škorić, Ljubica Maksimčuk i Josip Đakić smatrali su, naime, kako je Vladin prijedlog da se korištenje mobitela u vožnji kažnjava sa 1500 kuna prestrog s obzirom na težinu tog prekršaja, standard hrvatskih građana i kazne u drugim članicama EU-a, pa su predložili da se smanji na tisuću kuna.
Predloženo drastično povećanje iznosa kazni
To će sigurno pridonijeti porastu svijesti vozača da u vožnji ne koriste mobitele i druge tehničke uređaje, argumentirali su svoj prijedlog koji je u petak u Hrvatskom saboru prihvatio Vladin predstavnik, državni tajnik u MUP-a Žarko Katić. Sabor se u petak prijepodne izjasnio o amandmanima podnesenim na više zakonskih prijedloga koje je raspravio proteklih dana, a o kojima je potom glasovao i prihvatio ih.
Prijedlogom izmjena i dopuna Zakona o sigurnosti prometa na cestama, koji je Vlada prošloga tjedna uputila u saborsku proceduru, predlaže se znatno povećanje novčanih kazni za najteže prometne prekršaje. Primjerice, sadašnje novčane kazne za osam najtežih prekršaja u rasponu iznosa od 5000 do 15.000 kuna bile bi povećane na raspon od 10.000 do 20.000 kuna.
Riječ je o kaznama za vožnju u suprotnom smjeru na autocesti ili brzoj cesti, prekoračenje brzine u naseljenom mjestu za više od 50 km/h, namjeran prolazak kroz crveno svjetlo, odbijanje testiranja na alkohol ili droge, vožnju pod utjecajem droga ili alkohola iznad 1,5 g/kg, vožnju prije stjecanja prava te za vrijeme dok je vozačka dozvola privremeno oduzeta ili ukinuta.
Recidivistima će biti oduzimana vozila?
Osim toga, predloženo je da vozaču, ako drugi put unutar tri godine ponovi neki od ovih najtežih prometnih prekršaja, bude oduzeta vozačka dozvola na najmanje šest mjeseci, a za treći i svaki sljedeći put na najmanje godinu dana. Također, maksimalni mogući broj negativnih prekršajnih bodova za pojedini prekršaj povećao bi se sa sadašnjih tri na šest.
Predloženo je i da se s 500 na 1000 kuna povećaju kazne za nekorištenje sigurnosnog pojasa te nepropisan prijevoz djece. U Vladinom prijedlogu predviđa se i mjera privremenog oduzimanja vozila kako bi se vozačima koji uporno ponavljaju najteže prekršaje oduzelo sredstvo počinjenja prekršajnog djela.