UNAZAD ČETIRI GODINE /
Gradovi i županije prodavali nekretnine ispod cijene: Razlika između ugovorenih i tržišnih cijena iznosi čak dvije milijarde kuna
×
Foto:
5.10.2022.
8:36
Od 2018. otkako Ministarstvo prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine provjerava ugovore o kupoprodaji nekretnina u kojima je država kupac ili prodavatelj, utvrđena je razlika između ugovorenih i tržišnih cijena od čak dvije milijarde kuna, piše u srijedu Jutarnji list.
U ovome slučaju, pojašnjavaju u ministarstvu, "država" se odnosi i na veće gradove i županije koji su obveznici Zakona o procjeni vrijednosti nekretnina i nadzora njihovih ugovora o kupoprodaji nekretnina od procjeniteljskih povjerenstava.
"Visoko procjeniteljsko povjerenstvo ministarstva korigiralo je vrijednost procjene ovlaštenih vještaka u iznosu nešto većem od dvije milijarde kuna. Riječ je o četrdesetak procjembenih elaborata, i to za naručitelje raznih institucija, primjerice, županija, Grada Zagreba, velikih gradova i sudova. Procjene se, među ostalim, odnose na poslovne građevine, poslovne prostore, građevinska i poljoprivredna zemljišta", naveli su u ministarstvu.
Koji je bio motiv gradova i županija?
Jedno od pitanja koje se nameće iz podataka ministarstva jest koji je bio motiv gradova, županija i drugih javnih institucija da u ugovorima iskazuju manje cijene od tržišnih, je li motiv, primjerice, smanjenje porezne obveze, pogodovanje privatnim kupcima ili prodavateljima, ili nešto treće?
Iz pregleda procjembenih elaborata, od Visokog procjeniteljskog povjerenstva, proizlazi kako se procjene prema Poreznoj upravi nastoje prikazati sa smanjenom vrijednošću nekretnina, a kada se radi o prodaji nekretnina prema gradu ili državi, procjene se nastoje prikazati s povećanom vrijednošću nekretnina - ističu u ministarstvu, ne ulazeći dodatno u motive unošenja cijena u ugovore manjih od tržišnih.
Država je, podsjetimo, 2018. donijela novi Zakon o procjeni vrijednosti nekretnina kako bi, među ostalim, uvela reda u procjene vrijednosti stanova, kuća, zemljišta, poslovnih prostora i drugih nekretnina.
Prvi put je, kako je objasnio državni tajnik Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine Željko Uhlir, na prošlotjednoj prezentaciji izvješća "Pregled tržišta nekretnina u 2021.", propisano tko, kako i na temelju čega može odrediti tržišnu vrijednost nekretnina u Hrvatskoj.
Još iz rubrike
Pročitaj i ovo
najčitanije
ZABORAVITE GREŠKE /
Kraj mukama s doručkom: Poznati kuhar ima genijalnu metodu za savršena jaja na oko
KAKVA TRANSFORMACIJA /
Zovu je hrvatskom Selenom Gomez: Mateu iz 'Života na vagi' danas bi malo tko prepoznao
'NAPAD NA DRŽAVU' /
Egipćanin slomio rebra zagrebačkom policajcu, a nije u zatvoru! Žestoka reakcija sindikata
PRIPREMITE SE /
Vraćaju se vrućine i bit će pakleno! Evo kakvo nas vrijeme čeka u ostatku tjedna
LAKŠE SE DIŠE /
Navijači BiH dočekali odlične vijesti dva dana uoči Švicarske
Regionalni portali
kaportal /
Policija najavila akciju u prometu: Oodbijanje testiranja na alkohol i droge je kažnjivo
emedjimurje /
Čakovečka policija intervenirala zbog glasne glazbe
RI PORTAL /
Riječki poduzetnik vodi sve zaposlenike na finale SP: ‘Prošli put sam dao 40.000 eura!’
dubrovački dnevnik /
Stravična nesreća na magistrali: Smrtno stradao motociklist (21)
e zadar /
Na plaži prekršen zakon, Bilaver: 'Uvijek postoji netko kome fali daska u glavi'
SiB /
Unikom preuzeo dimnjačarske poslove u Osijeku: Građanima stižu niže cijene i manje naknada
Još iz rubrike
UNAZAD ČETIRI GODINE /
Gradovi i županije prodavali nekretnine ispod cijene: Razlika između ugovorenih i tržišnih cijena iznosi čak dvije milijarde kuna