Pilot projekt /

Građanski odgoj u nekim zagrebačkim školama već u drugom polugodištu, ispituje se interes: 'To je nadideološka tema'

Image
Foto: Patrik Macek/PIXSELL

Naveo je Rijeku kao dobru praksu te kako će ovaj projekt raditi u partnerstvu sa SDP-om.

2.9.2021.
13:25
Patrik Macek/PIXSELL
VOYO logo

Uvođenje građanskog odgoja u zagrebačke škole otvorilo je novi javni diskurs u zemlji, a unatoč početnom oduševljenju, naknadno su se otkrili neki nedostatci programa za koji se zalaže gradonačelnik Tomislav Tomašević iz Možemo! te njihovi partneri.

Na konferenciji za novinare o problematici građanskog odgoja govorili su Marina Ivandić i Damir Bakić (Možemo!, Zagreb je NAŠ!) te Tanja Djaković i Ivan Račan iz SDP-a. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Obrazovanje u Zagrebu /

RTL.hr od izvora iz Grada doznaje kako će izgledati uvođenje građanskog odgoja u škole!

Image
Obrazovanje u Zagrebu /

RTL.hr od izvora iz Grada doznaje kako će izgledati uvođenje građanskog odgoja u škole!

"To je teren za pripremu naših učenika za preuzimanje svjesne i odgovorne uloge u društvu"

"Građanski odbor i obrazovanje su jedan od najvažnijih elemenata našeg obrazovnog programa jer to je teren za pripremu naših učenika za preuzimanje svjesne i odgovorne uloge u društvu, za prepoznavanje javnog dobra, solidarnost, uočavanje društvenih problema i njihovo rješavanje", rekao je Bakić.

Bakić je rekao kako je nedavno zaključen javni poziv za članstvo u školskim odborima koji može biti primjer: "Raduje nas veliki interes građana za to." 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"U ovoj školskoj godini krećemo s početkom procesa uvođenja građanskog odgoja, kako je najavio gradonačelnik. Mi kanimo u ovoj školskoj godini uvesti kao pilot građanski odgoj kao izvannastavni predmet u drugom polugodištu u pojedinim školama," istaknuo je. 

Dodao je da prošlogodišnji program ima manjkavosti te da taj dokument planiraju unaprijediti.

"Moramo donijeti kurikulume u suradnji s ekspertima. Namjeravamo provesti odgovarajuća osposobljavanja i edukaciju nastavnika. Odabrane teme i metode kanimo testirati u odabranim školama u drugom polugodištu ove školske godine. Proces će koordinirati novo povjerenstvo koje će odabrati gradonačelnik", kazao je Bakić te dodao kako želi deideologizirati projekt, ne vezujući ga striktno uz ikakva politička uvjerenja.

Naveo je Rijeku kao dobru praksu te kako će ovaj projekt raditi u partnerstvu sa SDP-om. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ovo je proces koji treba rezultirati novim unaprijeđenim programom i omogućiti da činimo točno ono sto smo u svom programu i obećali da 2022. krenemo s tim predmetom u svim školama." 

"Želimo da se oslobodi veliki potencijal koji postoji u našim školama kod učitelja i kod učenika"

"Želimo da se oslobodi veliki potencijal koji postoji u našim školama kod učitelja i kod učenika. Krenuli smo ispitivanjem interesa u školama, no dalje idemo vrlo oprezno, postupno, temeljito i za to nam treba nešto vremena kako bi 2022. mogli krenuti s provjerenim materijalima i kako bi kvalitetno iskomunicirali važnost građanskog odgoja koji planiramo uvesti 2022. u školama", rekla je Tanja Djaković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bakić je naglasio kako škole za pilot program nisu još odabrane te da imaju 13 dana da se odazovu. 

"Savršeno smo svjesni manjkavosti i činjenice kako je taj program nastao. Nećemo ga se držati kao nečeg sto je zadano već ćemo ga unaprijediti. Riječki primjer je vrlo uspješan i oslanjat ćemo se djelomice na njega," kazao je. 

Poručio je građanima i roditeljima da je građanski odgoj nadideološka tema i pitanje te istinska vrijednost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo