Saborski zastupnici su u klupama bili tek šest mjeseci, a plaću će primati još punih godinu dana.
Nakon što im istekne mandat, prvih šest mjeseci imaju pravo na cijelu, a onda još šest mjeseci na pola plaće.
Tako uz sadašnji, 8. saziv Sabora, plaće se isplaćuju i dijelu prošlog saziva. No, kada je riječ o troškovima, to nije sve, jer uskoro dolazi i 9. saziv.
"Jedan od razloga zašto smo inzistirali da raspuštanje bude 15.7. je i to što ćemo do 15. inzistirati na nekakvim promjenama koje smo usuglasili, a tiču se i tih stvari", poručio je predsjednik Kluba zastupnika MOST-a Miroslav Šimić.
Čak 48-ero zastupnika prošlog saziva koristilo se ovom povlasticom po isteku mandata. No neslužbene brojke govore da ih danas ima 20-ak.
Na RTL-ov upit o točnoj brojci, iz saborske službe poručili su da za te podatke treba čekati i do tjedan dana.
Prosječna plaća zastupnika iznosi 15 tisuća kuna, što znači da na mjesec, samo na plaće njih 20-ak, odlazi minimalno 300 tisuća kuna. No ima i onih koji saborsku plaću uopće ne žele.
"Jedna sam od šest osoba u ovom sazivu Sabora, koliko znam, da nije uzimala plaću od Sabora. Doista je nekorektno, nepošteno, u ovim kriznim vremenima plaćati toliko saborske zastupnike koji to nisu", kaže zastupnik HRID-i Drago Prgomet.
A sada na red dolaze zastupnici sadašnjeg saziva. Iako je odluka o raspuštanju donesena danas, Sabor službeno prestaje s radom 15. srpnja.
Na pitanje što će Sabor raditi do 15.7., predsjednik SDP-a Zoran Milanović danas je rekao: "Kao i zadnjih pola godine - ništa".
A nakon što se odabere novi parlament, na bankovne račune starih zastupnika i dalje će pristizati novac poreznih obveznika.
Ako i ne bude ponovno izabran u Sabor, plaću će i dalje primati i Tomislav Karamarko jer mu mandat ponovno počinje teći za pet dana.