Na natječaj koji je šibenska gradska uprava na svojim stranicama objavila još 18. rujna ove godine, javila se jedna jedina djevojka koja je taj posao i dobila, i već radi u EU centru, dok su dva preostala radna mjesta ostala prazna, piše ŠibenikIN.
Nema kandidata s iskustvom
Tražili su savjetnika, višeg savjetnika i stručnog savjetnika za razvoj, koji bi, zbog sve većeg obujma posla, radili na projektima Barone, EU Direct i iNavis, no sporna je bila stavka natječaja u kojoj se traži barem godina dana iskustva u provedbi EU projekata.
''Istina je, nitko se nije javio na natječaj za dva radna mjesta, a budući da su svi ostali kriteriji bili uobičajeni, vjerujemo da je problem bilo iskustvo u provedbi EU projekata. Jer, neki su mladi završili razne tečajeve i dobili certifikate, ali nemaju ni dana iskustva u provedbi EU projekata. Na našu žalost'', kaže Matija Bumbak, pročelnik gradskog Odjela za gospodarstvo, poduzetništvo i razvoj i voditelj gradskog EU tima, koji ima sve više posla oko pripreme i provedbe projekata koji se financiraju iz EU fondova.
Nedostaje im radne snage
Drugim riječima, u Šibeniku, barem sudeći po ovom slučaju, nema osobe koja ima iskustva u provedbi EU projekata, osim ako nije već negdje zaposlena. Sada plaćamo danak što na vrijeme nismo educirali mlade ljude i omogućili im, makar volonterski, da steknu to važno iskustvo, slaže se Bumbak.
''Za razliku od istarskog područja, gdje su lokalna samouprava, civilne udruge i privatnici od početka procesa pristupanja Hrvatske Europskoj uniji krenuli u edukaciju stanovništva, u Šibeniku se ona nije sustavno provodila, pa smo sada u situaciji da nam kronično nedostaje ljudi. Nas nekoliko zasad pokriva sve projekte, ali bojim se da u budućnosti to neće biti dovoljno'', rekao je Bumbak.
Cijeli članak pročitajte ovdje.