"Nedopustivo je da za zločin i ubojstvo 12 hrvatskih redarstvenika do danas zapravo nitko nije odgovarao. Ne možemo se pomiriti niti zadovoljiti opravdanjima o proteku vremena ili drugim poteškoćama u istragama. Obveza države za utvrđivanjem istine i krivnje za podmukla i okrutna ubojstva hrvatskih redarstvenika u Borovu Selu trajna je i prestat će tek onog trenutka kada i posljednji osumnjičeni za taj zločin stupi pred lice pravde", poručila je predsjednica Republike Kolinda Grabar Kitarović na komemorativnom skupu .
Naglasila je da kao predsjednica Republike neće dopustiti da zločinci ne odgovaraju za zločin počinjen u Borovu Selu. "Pravda je ponekad spora, ali mora biti dostižna. To dugujemo našim palim junacima iz Borova Sela", rekla je te dodala kako su 12 redarstvenika bili žrtve terorističkog čina i planski inceniranog napada.
Izražavajući sućut članovima obitelji i rodbine ubijenih policajaca, izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora, saborski zastupnik Tomislav Panenić rekao je kako su 12 redarstvenika među prvima dali život za Hrvatsku, a sa sobom su nosili samo srce i svoju čast. "Takvi nam dani poručuju koliko još moramo raditi da bi izgradili Hrvatsku po mjeri svih njezinih građana", poručio je Panenić.
Galerija
"Poslije Borova Sela počeo je ritam zločina kojemu je bio cilj sasjeći mladu hrvatsku državu. Masakr u Borovu Selu potaknuo je početak organiziranog otpora srpskom agresoru i stvaranje snažnih postrojbi Hvatske vojske i policije", naglasio je izlaslanik predsjednika Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved. Istaknuo je kako Vlada čini i činit sve kako bi se sačuvalo dostojanstvo svakog hrvatskog branitelja, kao i povijesna istina o Domovinskom ratu.
'Nismo napravili ništa za pokoj naših prijatelja i na tom smo testu pali'
Govorio je i državni tajnik u MUP-u Robert Kopal te predsjednik Udruge Specijalne policije iz Domovinskog rata Josip Klemm koji je u ime hrvatskih branitelja zatražio oprost od roditelja i članova obitelji ubijenih policajaca jer, kako je rekao, u 26 godina od zločina, nisu pravdi privedeni počinitelji ni nalogodavci.
"Nismo napravili ništa za pokoj naših prijatelja i na tom smo testu pali", ustvrdio je Klemm.
Komemorativni program počeo je mimohodom udruge Specijalne policije proizašle iz Domovinskog rata od ulaza u Borovo do spomen-obilježja podno kojega su vijence položili članovi obitelji i rodbine ubijenih policajaca te državna i druga izaslanstva. U mimohodu su, uz članove braniteljskih udruga, glavnom borovskom ulicom bili i predsjednica Grabar Kitarović i ministar Medved koji su bili i na misi zadušnici u vinkovačkoj Župnoj crkvi sv. Euzebija i Poliona.
Tijekom poslijepodneva na stadionu HNK Cibali tračat će se atletske utrke Memorijala 12. redarstvenika.
U Borovu je 2. svibnja 1991. iz zasjede ubijeno 12 hrvatskih redarstvenika nakon što su došli izbaviti dvojicu svojih kolega koje su tijekom redovite ophodnje u noći s 1. na 2. svibnja zarobili pripadnici srpskih paravojnih postrojbi.