Ivo Josipović Predsjednik no, kako će to uistinu izgledati u praksi, već je pokazalo Ministarstvo uprave svojim zbunjujućim i pravno upitnim uputama i odgovorima, priopćava udruga GONG koja se raspitivala o tehnikalijama vezanim za glasanje na referendumu o ulasku Hrvatske u EU.
"Povodom Vašeg upita o proceduri za izlazak na referendum izvan mjesta prebivališta, izvješćujemo Vas da Zakon o referendumu i drugim oblicima osobnog sudjelovanja u obavljanju državne vlasti i lokalne i područne (regionalne) samouprave ne propisuje mogućnost glasovanja izvan mjesta prebivališta, primjerice u drugom gradu ili općini u Republici Hrvatskoj", odgovara GONG-u državni tajnik Ministarstva uprave Pavao Matičić.
Udruga upozorava da će zbog ovoga brojni hrvatski građani - npr. studenti, poslovni ljudi, osobe koje kraće borave u inozemstvu - ostati uskraćeni za pravo glasa na referendumu.
"Također (Zakon o referendumu op.a.) ne predviđa prethodnu registraciju birača u inozemstvu, što je za neke birače koji borave u inozemstvu i uvjet ostvarivanja biračkog prava. S druge strane, Zakon o popisima birača, koji predviđa glasanje izvan mjesta prebivališta, nije izričito naznačio da se primjenjuje i za referendum", upozoravaju GONG-ovci.
Malo može, malo ne može
Iz toga proizlazi da će građani s prebivalištem u Hrvatskoj moći glasati ako idu na put u inozemstvo, ako se prethodno registriraju, iako ni to nije predviđeno Zakonom o referendumu, ali i da se građani s prebivalištem u inozemstvu (tzv. dijaspora), neće prethodno registrirati.
Ministarstvo uprave je napravilo uputu za registraciju birača, ali što se GONG-a tiče, i dalje je neizvjesno hoće li se u potpunosti preuzeti podaci o prethodnoj registraciji birača provedenoj za parlamentarne izbore i primijeniti za glasanje na referendumu. Naravno, ni takva procedura nije predviđena Zakonom o referendumu.
Nelogično im je i što se Ministarstvo uprave u jednoj situaciji poziva na rješenja iz Zakona o popisima birača za referendum, a u drugoj tvrdi da se ne primjenjuju jer ih Zakon o referendumu ne predviđa.
"Ovakva tumačenja propisa diskriminiraju hrvatske građane i neopravdano im uskraćuju pravo glasa na referendumu. Odgovornost za takvu situaciju ne snose samo institucije koje daju takva mišljenja (Ministarstvo uprave), već i Hrvatski sabor koji treba hitno izmijeniti zakonski okvir za provedbu referenduma kako bi omogućio građanima ostvarivanje u Ustavu utemeljenog prava glasa", zaključuju u GONG-u.